Choroby

Andropauza – męski odpowiednik menopauzy

402_1241958995[1]Andropauza jest męskim odpowiednikiem menopauzy. Dotyka ona mężczyzn po 50 roku życia. Za wystąpienie schorzenia, odpowiedzialne są hormony, a raczej ich spadek (spowodowany obniżeniem poziomu testosteronu). Zmiany zachodzące w organizmie są stopniowe, często towarzyszą im wahania nastroju oraz utrata energii. Należy pamiętać, że testosteron jest ważny dla każdego mężczyzny, gdyż odpowiada  za powstawanie erekcji oraz normalne życie seksualne. Znacząco wpływa również na czynniki metaboliczne oraz aktywność fizyczną i psychiczną.

Andropauza  najczęściej występuje u mężczyzn w podeszłym wieku. Za wcześniejsze pojawienie się choroby,  może odpowiadać : nadużywanie alkoholu,  niezdrowy tryb życia oraz życie w nadmiernym stresie.

Rozpoznanie andropauzy, zazwyczaj nie jest problemem, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Niestety, większość mężczyzn z różnych powodów, boi się przyznać do swoich dolegliwości, nawet lekarzowi, szczególnie gdy dotyczą one sfery seksualnej. Do charakterystycznych objawów andropauzy, możemy zaliczyć:  częste uderzenia gorąca, problemy z oddawaniem moczu, rozwój impotencji, zmniejszenie siły wytrysku oraz objętości spermy.

W leczeniu andropauzy, podobnie jak ma to miejsce w menopauzie, stosuje się terapię hormonalną, która w stosunkowo krótkim czasie przynosi zadowalające efekty.

Dodaj komentarz