Choroby

Artroza jako choroba zwyrodnieniowa

fotolia_35366327_subscription_xl_4[1]Artroza należy do chorób stawów. Dotyka zazwyczaj osób starszych, lecz zdarza się, że chorują na nią również osoby młode, a także dzieci. Jest to choroba zwyrodnieniowa, destabilizująca zintegrowane procesy degradacji, syntezy chrząstki stawowej chondrocytów oraz warstwy podchrzęstnej kości. Choroba następuje poprzez zbyt szybkie zużywanie tkanek niezbędnych przy budowie stawów.

Artroza powoduje przebudowanie kości i wystąpienie wyrośli kostnych. Przez wystąpienie zmian morfologicznych, biochemicznych, biomechanicznych oraz molekularnych dochodzi do stwardnienia, zagęszczenia bądź rozmiękczenia  tkanki kostnej; owrzodzeń oraz utraty masy chrząstki stawowej.

Charakterystycznymi objawami artrozy są: nadmierne napięcia mięśni, ograniczenia ruchomości stawowej oraz stany zapalne.

Obecnie nie są znane przyczyny występowania artrozy , ale jest wiele czynników które mogą znacząco na nią wpływać. Najczęściej chorują kobiety, osoby starsze oraz osoby z nadwagą i dużą masą kostną.

W leczeniu artrozy stosuje się leczenie farmakologiczne i rehabilitację fizyczną. Jeśli lekarz jest w stanie podać przyczynę powstawania choroby, wtedy leczenie skupia się na jej likwidowaniu. W innych przypadkach, objawy choroby leczone są poprzez modyfikację przebiegu.

Dodaj komentarz