Choroby

Askarioza, niebezpieczna glista.

220px-Ascaris_lumbricoides[1]Askarioza wywoływana jest przez pasożyta, zwanego glistnicą lub inaczej glistą ludzką. Jest to pasożyt układu pokarmowego, osiągający do 30 cm długości  i żyjący w jelicie cienkim osoby chorej.  Askarioza należy do najczęściej występujących chorób układu pokarmowego, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Glista ludzka może doprowadzić do silnych powikłań. Jeśli nie będzie leczona na czas spowoduje wyniszczenie organizmu.

Askariozą można zarazić się przez przypadek, szczególnie w krajach, gdzie występują problemy z kanalizacją. Glistnicą można również zarazić się od zwierząt, które dosyć często są nosicielami. Najłatwiejszym sposobem przedostania się pasożyta do organizmu człowieka jest układ pokarmowy –  przez jedzenie niedomytych warzyw, uprzednio nawożonych ludzkimi odchodami -bądź kąpiele w brudnej wodzie.

Wśród  objawów towarzyszących zarażeniu glistnicą, możemy wyróżnić: częste bóle brzucha, duszności, ślinotok, ataki lęku, a także wysoką temperaturę ciała. Przy nasileniu objawów, należy udać się do lekarza internisty, w celu zbadania kału na obecność jaj glisty lub samego pasożyta.

W leczeniu askariozy stosuje się środki farmakologiczne oraz zmianę diety,  na bogatą w czosnek, cebulę i por, a więc niesprzyjającą rozwojowi glisty.

Dodaj komentarz