Celiakia, czyli życie bezglutenowca
Celiakia (inaczej choroba trzewna) jest zaburzeniem tolerancji organizmu na gluten. Jest to choroba immunologiczna. Osoby chore, zmuszone są do stosowania diety bezglutenowej.
U osób chorych na celiakie stwierdzono zanik kosmków jelita cienkiego, w skutek przyjmowania glutenu. Kosmki odpowiadają za przyjmowanie z pokarmu różnorodnych składników odżywczych, a jeśli ich liczba zostanie zmniejszona, będzie to prowadziło do poważnych zaburzeń układu trawiennego.
Według przeprowadzonych badań wynika, że u większości chorych, o pojawieniu się choroby, decydowały względy genetyczne. Można więc powiedzieć, że jest to choroba dziedziczna. Większością osób chorych na celiakie, są kobiety.
W początkowej fazie łatwo pomylić celiakie z inną chorobą, gdyż symptomy są podobne. W zależności od typu celiakii, objawy też będą różne. W celiakii klasycznej będą występować: liczne wzdęcia, biegunki, napady złego samopoczucia; zaś w celiakii skąpo- objawowej: stany depresyjne, spadki nastroju, zapalenie jamy ustnej oraz niedobory żelaza.
Osoby u których wykryto celiakie powinny całkowicie zmienić swoją dietę na dietę bezglutenowa, dzięki czemu objawy chorobowe zaczną ustępować. Niestety, odstępstwa od diety powodują nawroty choroby.