Porady

Czy stosować suplementy diety

suplementy_23141025Stosowanie suplementów diety stało się ostatnimi laty powszechna praktyką. Niestety niekoniecznie jest to oznaka właściwego dbania o swoje zdrowie. Raczej wpływ wszechobecnej reklamy i nieświadomość tego, czym tak naprawdę są suplementy i w jakim celu się je stosuje. Wiele osób myśli suplementy diety z lekami. Tymczasem nie mają one w składzie substancji leczniczych, w związku z tym nie pomogą wyleczyć danej przypadłości. Mogą działać jedynie wspomagająco, na zasadzie uzupełniania diety w potrzebne składniki. Co więcej, tego typu preparaty, jak suplementy diety, nie są traktowane jako leki i nie podlegają tak szczegółowej kontroli. Są traktowane tak samo jak zwykła żywność. Dlatego nie ma żadnej pewności, czy w ogóle przysłużą się naszemu zdrowiu. Nie ma wytycznych dotyczących tego, co wdanym suplemencie powinno się znajdować, by był on skuteczny. Ich działanie więc nie jest tak naprawdę udowodnione. Nie jest to wymagane prawem.

Tymczasem reklamy suplementów diety zdominowały media. Niestety ten przekaz dociera głównie do osób nieświadomych tego, co takie suplementy zawierają, jakie mają znaczenie dla naszego zdrowia. Często przekaz reklamowy jest niepełny, wprowadza nawet niekiedy w błąd. Stwarza wrażenie, ze suplement jest cudownym środkiem na jakąś dolegliwość, co nie jest prawda. Może on jedynie uzupełnić dietę w potrzebne składniki. Z tego względu, należy jednak uważać z przyjmowaniem suplementów. Na ogół dostarczają one konkretnych witamin i minerałów syntetycznych. Tymczasem przecież te składniki są dostarczane organizmowi w diecie. Zdrowa dieta jest więc wystarczająca, by dostarczać obie tego typu niezbędnych substancji, w odpowiednich dawkach. Dlatego przyjmowanie określonego suplementu musi być poprzedzone obserwacją, czego nam brakuje, badaniami, najlepiej konsultacją lekarską.

Suplementy diety inaczej mogą nam zaszkodzić, gdyż w przypadku niektórych substancji, zarówno ich niedobór, jak i nadmiar bywa szkodliwy. Kumulowanie się w organizmie określonych substancji może w konsekwencji doprowadzić do poważnych chorób. Szczególnie niebezpieczne z tego względu jest łączenie różnych suplementów, wieloskładnikowych. Wiele osób nie zauważa, że te suplementy diety mogą przynajmniej w jakimś stopniu dublować swój skład. Wtedy już możemy mieć do czynienia z niebezpieczną sytuacją, prowadzącą do tego, ze dany suplement będzie źle wpływał na nasze zdrowie. Tak więc przede wszystkim , w przypadku gdy zaobserwowany będzie niedobór określonego składnika, należy zmienić dietę pod tym kątem, by wprowadzić do niej więcej produktów zawierających ten składnik. To będzie naturalny sposób na uzupełnienie diety. Z kolei suplementy diety powinny być stosowane tylko w określonych przypadkach. To właśnie dlatego tak ważne jest zrobienie badań profilaktycznych, sprawdzenie dokładnie, czego brakuje naszemu organizmowi. Nie można zaś na własną rękę leczyć się suplementami, bo taka terapia może się okazać tragiczna w skutkach, tak więc trzeba do tego podchodzić bardzo odpowiedzialnie.