Home / Ciąża / Na czym polega kardiotokografia?

Na czym polega kardiotokografia?

monitorowanie-ciazy-min

Kardiotokografią nazywamy badanie polegające na monitorowaniu akcji serca płodu oraz jednoczesnym zapisywaniu czynności skurczowej mięśnia macicy. Dzięki tej metodzie diagnostyki możliwe jest szybkie wykrycie zagrożenia płodu. KTG przeprowadza się w sytuacji przewidywanych zagrożeń oraz w ramach intensywnej opieki przedporodowej.

Na KTG składają się dwa rodzaje rejestracji. Jednym z nich jest tokografia, czyli rejestrowanie czynności skurczowej macicy. Do tokografii wykorzystywany jest specjalny czujnik, który umieszcza się na brzuchu pacjentki lub cewnik mierzący ciśnienie wewnątrz macicy. Drugim elementem składowym KTG jest kardiografia, czyli ciągłe rejestrowanie akcji serca płodu, do którego używa się najczęściej elektrokardiografu lub sondę ultrasonograficzną.

Jak wybrać dobry aparat do KTG?

Sprzęt do kardiotokografii jest ważnym elementem wyposażenia gabinetów ginekologicznych, szpitalnych oddziałów położniczych i szkół rodzenia. Stając przed wyborem odpowiedniego urządzenia – lekarze i kadra zarządzająca jednostek medycznych muszą znaleźć kompromis pomiędzy ceną i jakością. Jednym ze sposobów na oszczędność jest kupno używanego urządzenia. Niestety taki sprzęt, często pochodzi z dużych szpitali, przez co jest mocno wyeksploatowany i może być bardziej narażony na ewentualne usterki. Przed zakupem warto od razu sprawdzić ceny części zamiennych, bo te potrafią być droższe od samego aparatu. W prywatnych gabinetach ginekologicznych sprawdzą się małe domowe aparatu o niewielkiej wadze i dzięki temu łatwe do przenoszenia i wykorzystywania podczas wizyt domowych.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu do KTG?

Kupując drogi sprzęt medyczny, należy zwrócić szczególną uwagę na okres gwarancji. Im będzie on dłuższy – tym lepiej. Ważnym aspektem jest także dostępność serwisu na terenie Polski oraz wyposażenie urządzenia w polskie menu. Możliwość dokupowania dodatkowych akcesoriów również powinno być plusem przemawiającym na rzecz wyboru konkretnego modelu.

Który producent?

Na rynku jest wielu producentów sprzętu medycznego. Godnymi uwagi jest na pewno trzech największych producentów –  GE Healthcare, Siemens lub Philips Healthcare. Ciężko jest określić jednoznacznie, który z nich oferuje najlepszej jakości sprzęt, warto sprawdzić ofertę każdego z nich. Na stronie Philips są dobrze opisane aparaty KTG – dla osób szukających ogólnych informacji jest to bardzo dobry punkt wyjściowy.

About admin

Dodaj komentarz