Home / Choroby / Czym się zajmuje lekarz chorób wewnętrznych?

Czym się zajmuje lekarz chorób wewnętrznych?

Zawód lekarza chorób wewnętrznych należy do podstawowych specjalności lekarskich. Wymagana jest tu wszechstronna wiedza dotycząca funkcjonowania i fizjologii układów: krążenia, krwiotwórczego, oddechowego, immunologicznego, wewnątrzwydzielniczego, pokarmowego, moczowego, a także narządów ruchu. Interna uważana jest za jedną z najobszerniejszych specjalizacji medycznych.

 

Internista, czyli lekarz chorób wewnętrznych

Lekarz internista jest specjalistą o szerokich kwalifikacjach dotyczących funkcjonowania wszystkich układów znajdujących się w organizmie człowieka. Określa się go jako lekarza pierwszego kontaktu w przypadku dużej liczby chorób narządów wewnętrznych. Miejscem pracy internisty jest przede wszystkim oddział chorób wewnętrznych w szpitalach publicznych. W zakresie kompetencji lekarza chorób wewnętrznych znajduje się profilaktyka, diagnostyka, leczenie oraz rehabilitacja pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi. Ponadto zajmuje się on kontrolą ogólnego stanu zdrowia. Lekarz internista upoważniony jest do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, wykonania badań przedmiotowych, stawiania diagnozy oraz dobierania i przepisywania leków. Ma on możliwość wydawania skierowań na różnego rodzaju specjalistyczne badania, konsultacje oraz konieczną hospitalizację. Konsultacja z lekarzem internistą jest możliwa w każdym szpitalu publicznym oraz w wielu centrach medycznych, jak np. Medistore i innych znajdujących się na terenie niemal wszystkich miast Polski: Warszawy, Lublina, Krakowa, Poznania itd. Wielu lekarzy chorób wewnętrznych oferuje również wizyty domowe [zobacz].

Schorzenia, którymi zajmuje się lekarz chorób wewnętrznych

W zakresie kompetencji lekarza internisty znajduje się ocena stanu i funkcjonowania organizmu człowieka. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób dotyczących:

  • układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, tętniak aorty, miażdżyca, zapalenia mięśnia sercowego),
  • układu krwiotwórczego (np. skaza krwotoczna, białaczka, niedokrwistość),
  • układu oddechowego (np. zakażenia dróg oddechowych, astma oskrzelowa, nowotwory płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • układu dokrewnego, czyli wewnątrzwydzielniczego (np. guz chromochłonny, niedoczynność i nadczynność tarczycy),
  • układu pokarmowego (np. choroba refleksowa przełyku, kamica dróg żółciowych, zapalenie jelit),
  • układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego, niewydolność nerek).

Internista jest również specjalistą w zakresie diabetologii – dokonuje rozpoznania i leczy cukrzycę oraz jej powikłania, do których zalicza się m.in. nefropatię, uszkodzenia narządu wzroku oraz zespół stopy cukrzycowej. Lekarz chorób wewnętrznych posiada również kwalifikację do diagnozowania chorób kostno-stawowych, takich jak: osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz układowy toczeń rumieniowaty.

Check Also

Od dzisiaj będziesz wiedzieć jak należy korzystać z sauny

Zbliża się długi majowy weekend. Plan w twojej głowy jest wręcz epicki – wypad do …

Dodaj komentarz