Choroby

Dieta stres, czyli o zapaleniu błony śluzowej żołądka słów kilka

stomach-1051854_1280

Zapalenie błony śluzowej żołądka, nazywane także katarem lub nieżytem żołądka to choroba, która daje bardzo specyficzne objawy ze strony układu pokarmowego. Często, zwłaszcza w początkowej fazie, bywają one lekceważone przez chorego i mylone z niestrawnością. Tymczasem nieleczona dolegliwość pociąga za sobą wiele powikłań.
Przyczyny
Ostre zapalenie żołądka może być wywołane przez infekcje, toksyny, nadmiar leków zawierających w sobie kwas acetylosalicylowy (popularną aspirynę), alergie pokarmowe, kłopoty z nerkami albo wątrobą. Zdarza się także, że jest to wynik silnego stresu czy nawet wstrząsu.
Specjaliści podkreślają, że przewlekłe zapalenie jest czasem wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori.
Objawy
Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia błony śluzowej żołądka to: uczucie pełności, mdłości, a nawet wymioty, zgaga, ból w nadbrzuszu, czasami zdarzają się także krwawienia z układu pokarmowego. Jak łatwo zauważyć, charakterystyka objawów chorobowych sprawia, że jest to dolegliwość bardzo często mylona z niestrawnością i przejedzeniem. Wskutek tego chory dość późno dociera do lekarza i samo leczenie niejednokrotnie jest spóźnione.
Podkreślić należy, że wcześnie rozpoznana i poprawnie leczona choroba jest wyleczalna w 80 – 90 %. Brak właściwej kuracji lub stosowanie domowych, nieskutecznych sposobów sprawia, że ryzyko choroby nowotworowej wzrasta o 20%.
Diagnostyka i leczenie
Pierwszą diagnostykę lekarz przeprowadza na podstawie objawów. Niekiedy lekarze zalecają wykonanie gastroskopii. Leczenie uzależnione jest zawsze od występujących konkretnych objawów.
Wirusowe zapalenie błony śluzowej żołądka ustępuje. Pomocna w tym jest farmakologia. Podczas leczenia należy zweryfikować dietę oraz używki, a także listę przyjmowanych leków. Na liście produktów zakazanych znajduje się alkohol, kawa, papierosy, jak również potrawy smażone, wzdymające. Lekarze najczęściej zalecają dietę lekkostrawną, zdrową.
Problematyczne jest nadżerkowe zapalenie żołądka, gdyż towarzyszą mu krwawienia z przewodu pokarmowego. Często konieczne jest chirurgiczne usunięcie problematycznego miejsca, a w skrajnych przypadkach nawet całego żołądka.
Kompletnie inne działania podjąć należy, jeśli sprawcą całego zamieszania jest bakteria Helicobacter pylori. Zakażenie tą bakterią następuje na drodze pokarmowej, a – jak wskazują badania – najczęściej odbywa się to we wczesnym dzieciństwie na linii matka – dziecko. Nie jest do końca jednoznaczne, w jaki sposób dochodzi do infekcji, obecnie jednak lekarze są zgodni, że dzieje się to poprzez kontakt ze śliną zainfekowanej osoby (picie ze wspólnych butelek, jedzenie ze wspólnego talerza) lub poprzez jedzenie brudnymi rękami. Kontakt z małą ilością śliny nie powoduje zakażenia.
Obecność Helicobacter pylori diagnozowana jest poprzez badanie krwi, zaś leczenie to w dużej mierze antybiotykoterapia. Trwa ona około dwóch tygodni. Problemem w terapii jest reinfekcja oraz wzrastająca odporność tej bakterii na standardowe leki.

Dodaj komentarz