Choroby

Hemoroidy, problematyczna choroba odbytu

articles0b5e900ba6ac2585e92bc90c65736b4b[1]Hemoroidy, czyli tzw. żylaki odbytu  są zmianami chorobowymi odcinka odbytnicy.  Należą do chorób dokuczliwych, ponieważ sprawiają osobie chorej duży dyskomfort.

Hemoroidy tworzą się w skutek wypadania guzków krwawniczych, odpowiedzialnych za uszczelnianie kanału odbytu. Przyczyną ich powstania są wystąpienia  zmian zakrzepowych, spowodowanych nieprawidłowym obiegiem krwi w ciele jamistym. Guzowate zmiany, powstałe w obrębie błony śluzowej,  z czasem powiększają się, prowadząc do nieprzyjemnych objawów, które należy niezwłocznie leczyć.

Do najczęstszych objawów towarzyszących hemoroidom można zaliczyć:

-Uczucie niepełnego wypróżnienia, spowodowane powiększającymi się guzkami, sprawia wrażenie pozostałego stolca.

-Świąd w okolicy odbytu, spowodowany gojeniem się niewielkich ranek, (które  są wynikiem otarć podczas  wypróżniania się)

-Krwawienie odbytnicze, (mogące świadczyć o zaawansowanej chorobie),  podczas którego wydziela się jasna, czysta krew.

W leczeniu hemoroidów stosuje się najczęściej metody małoinwazyjne, które zazwyczaj można wykonać w ciągu jednego dnia. Do zabiegów możemy zaliczyć fotokoagulacje, wymrażanie, a także sklerotyzację.  Wszystkie zabiegi są mało bolesne, więc nie warto czekać, aż choroba rozwinie się do krytycznego stadium, sprawiającego wiele bólu.

 

Dodaj komentarz