Porady

Jak mieć lepszy wzrok?

focussed-698438-mOczy są organami, dzięki którym widzimy otaczający nas świat. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile to dla nas znaczy! Niejednokrotnie jednak bagatelizujemy odpowiednią troskę o nie. Skutkuje to chorobami takimi jak: jaskra, zaćma, zaburzenia widzenia itp. Można jednak temu zapobiec. Poniżej kilka sugestii, które pomogą nam w pielęgnacji oczu i wzroku.

Bardzo skutecznym produktem polepszającym nasz wzrok jest szpinak. Ma on w sobie duże ilości luteiny, która przyczynia się do ochrony plamki żółtej przed zwyrodnieniem oraz zapobiega zaćmie.

Dla naszych oczu korzystne też są jagody, szczególnie czarne. Posiadają one ważne przeciwutleniacze, które zapobiegają wszelkich chorobom oczu (m.in. zwyrodnieniu żółtej plamki).

Istotne wydaje się również wspomnienie o właściwościach czerwonej cebuli, która jest niezastąpionym warzywem w kuchni. Ma ona w sobie bardzo dużo kwercetyny (typ przeciwutleniacza), która znana jest z działania przeciwko zaćmie.

Wielu uczonych, w tym lekarzy zauważyło, iż pozytywnie na wzrok wpływają ryby, które posiadają ważne kwasy tłuszczowe omega-3. Zapobiegają one pojawianiu się tzw. zespołu suchego oka. Dlatego też warto jeść je co najmniej 2 razy w tygodniu. Gdy nie przepadamy za tego rodzaju produktem, można sięgnąć po tabletki z olejem z ryb.

Należy również podczas gotowania stosować mało soli. Nadmiar soli może być pierwszym krokiem do prawdopodobieństwa zaćmy. Lepiej jest zastąpić ją różnymi przyprawami oraz ziołami.

Przy zapobieganiu dolegliwością związanymi z oczami powinno się pamiętać, by w słoneczne dni ubierać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Wystawianie oczu na mocne słońce, narażamy je na zaćmę oraz zwyrodnienie plami żółtej. Dobrze jest ubierać takie okulary nawet, gdy nie ma ostrego słońca, wtedy bowiem chronimy oczy przed innymi czynnikami zewnętrznymi (np. takimi jak wiatr). Zaleca się również używanie okularów (tym razem ochronnych) podczas sprzątania. Pył, kurz, różne drobiny mogą powodować choroby spojówek.

Nie oszczędzamy naszego wzroku także podczas czytania czy pracy przy komputerze. Wtedy to niesamowicie męczymy nasze oczy. Trzeba więc robić sobie częste przerwy (najlepiej ustawić budzik co 30, 40 min., który sygnalizować będzie czas na przerwę). Podczas pauzy warto przenieść wzrok w jeden punkt i tak patrzeć przez około 30 sekund. Wówczas nasz narząd wzroku regeneruje się i nie przemęcza. Dla pracujących przy komputerze dobre są też specjalistyczne krople, które odpowiednio nawilżają przesuszone spojówki.

Przy dbaniu o nasz wzrok należy także pamiętać o częstym wymienianiu kosmetyków (najlepiej co 3-4 miesiące, nawet jak kosmetyk całkiem się nie skończył), które są przeznaczone do oczu (tusze do rzęs, kredki, płyny do demakijażu itp.). Są one miejscem, gdzie gromadzą się różne zarazki, bakterie, które powodują bardziej lub mniej poważne infekcje oczu oraz ich okolic. Ważne, by również zawsze przed snem dokładnie zmyć makijaż. Niezmycie go może spowodować zapalenie spojówek lub inną podobną dolegliwość. Również wypadałoby pamiętać, by za każdym razem przecierać twarz świeżym ręcznikiem.