Medycyna naturalna

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

Sucha skóra twarzy to problem, który pojawia się u różnych osób w różnym wielu. Wynika z niedoboru wody w skórze oraz zaburzeń bariery hydrolipidowej. Jej przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne. Jednak dermatolodzy często podkreślają, że zarówno otaczające nas środowisko, jak i kondycja naszego organizmu mogą sprawić, że skóra straci wodę. Jedynym sposobem na przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenie jest zastosowanie specjalnej pielęgnacji suchej skóry.

Jak rozpoznać suchą skórę?

Rozpoznanie suchej skóry nie jest trudne. Niedobór wody powoduje szereg objawów, które są łatwe do zauważenia. Skóra sucha zazwyczaj:

  • jest cienka i bardzo wrażliwa,
  • szybko ulega podrażnieniom,
  • bywa zaczerwieniona,
  • jest wysuszona, szorstka,
  • towarzyszy jej uczucie ściągnięcia,
  • jest podatna na pęknięcia,
  • łuszczący się,
  • swędzi i piecze,
  • często występują na niej popękane naczynka (tzw. pajączki),
  • ma tendencje do powstawania zmarszczek mimicznych.

Jakie są przyczyny suchej skóry twarzy?

face-dry-and-red

Przyczyny suchej skóry występują zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnątrz naszego organizmu. Niektóre osoby ze względu na predyspozycje genetyczne mogą być bardziej narażone na nawracające niedobory wody w skórze. Ponadto nie bez znaczenia są takie czynniki, jak wiek, rodzaj skóry, styl życia, dieta, kondycja zdrowotna, czy codzienna pielęgnacja. To wszystko sprawia, że naturalna bariera ochronna, jaką stanowi płaszcz hydrolipidowy, ulega naruszeniu i nie może prawidłowo zatrzymywać wilgoci w skórze.

 

Nadmierne parowanie wody ze skóry powoduje nie tylko takie konsekwencje jak zaczerwienienie, pieczenie czy podrażnienie. Jest to także powód przedwczesnego starzenia się skóry. Wynika to z faktu, że wysuszony naskórek bardzo szybko traci wiotkość i elastyczność, a włókna kolagenowe i elastynowe znacząco słabną. Jeśli szybko nie wyeliminuje się przyczyn powstawania suchej skóry, cera może stać się bardzo zniszczona, co niełatwo będzie naprawić.

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

Wiele trudnych do pokonania objawów sprawia, że pielęgnacja tego typu skóry nie jest prosta. Dlatego też osobom z takim problemem zaleca się, aby zrezygnowały z większości stosowanych dotychczas kosmetyków, które zawierają w sobie roztwór alkoholowy lub mydło – czyli substancje sprzyjające wysuszaniu naskórka. Takie produkty należy wymienić na nowe, które cechują się delikatnym składem i odczynem kwasowym (takim, jak naturalne pH naszej skóry).

Bardzo ważne jest także, aby w pielęgnacji cery suchej zaprzestać korzystania ze środków, które mocno się pienią, mają intensywną barwę lub mocną kompozycję zapachową. Tego typu kosmetyki posiadają w swoim składzie najczęściej substancje drażniące (konserwanty i detergenty), które podrażniają skórę i wywołują alergie. Zamiast tego można spokojnie używać specjalne dermokosmetyki lub kosmetyki hipoalergiczne, które nie wywołują podrażnień, uczulenia ani reakcji alergicznych.

Cera sucha wymaga kosmetyków o łagodnej formule, która zneutralizuje podrażnienia, delikatnie nawilży naskórek, natłuści go, a także przyczyni się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego (a więc zredukuje parowanie wody). Najlepsze kremy nawilżające do skóry suchej, np Łagodzący Lekki Krem Hydra Adapt,  wykazują się podwójnym działaniem – po pierwsze, nawadniają skórę, po drugie, stymulują ją do produkcji własnych lipidów i zatrzymywania wody wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że kremy do cery suchej nie powinny być zbyt tłuste, aby nie zatykały porów.

W przypadku cery suchej nie należy rezygnować z wykonywania demakijażu. Oczyszczanie skóry powinno być, jak dotąd, wykonywane regularnie, jednak przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Najlepszym rozwiązaniem, które nie pogorszy problemu, jest stosowanie płynu micelarnego. Ten cudowny produkt, dzięki micelom, działającym niczym magnes (przyciągają tłuszcz, odpychają wodę), jest w stanie perfekcyjnie usunąć resztki makijażu i zanieczyszczenia. Ponadto płyn micelarny jest lepszy od mleczka oczyszczającego, ponieważ nie zostawia na skórze tłustej warstwy, którą należy spłukać wodą. Jest on lepszy także od toników, które w swoim składzie bardzo często zawierają alkohol. Płyn micelarny to doskonały produkt, który nie tylko oczyści cerę i załagodzi podrażnienia, ale także przywróci skórze jej naturalne pH.

Ostatnim krokiem w pielęgnacji suchej skóry twarzy jest jej złuszczanie. Usuwanie zrogowaciałego naskórka pozwoli, aby cera w pełni się zregenerowała i przyjęła składniki odżywczo-nawilżające zawarte w maskach i kremach do twarzy. Złuszczanie suchej skóry nie powinno się jednak odbywać częściej niż raz w tygodniu.

Jeśli poszukujesz odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej, odwiedź stronę internetową: http://www.garnier.pl/, a na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.