Jak radzić sobie z infekcjami zatok?
Zazwyczaj dopadają nas jesienią i zimą. Objawiają się bólem głowy, który nasila się przy pochylaniu. Kłopoty z zatokami, bo właśnie o nich mowa, można jednak skutecznie pokonać.
Jaką rolę zatoki pełnią w naszym organizmie?
Podstawowe zadanie zatok to przede wszystkim filtrowanie powietrza, które z każdym oddechem ma trafić do naszych płuc. To właśnie zatoki usuwają rozmaite pyły, bakterie, wirusy i wszelkie inne drobiny, które znajdują się w powietrzu.
Ogrzewają one także powietrze, które trafia do płuc. Jego temperatura powinna wynosić około 37 stopni. Aby wyobrazić sobie, jak dużą pracę w tym zakresie wykonują zatoki, wystarczy uświadomić sobie jaką temperaturę ma powietrze w czasie naprawdę dużych mrozów.
Rola zatok to również nawilżanie powietrza. Powietrze, które trafić ma do naszych płuc powinno mieć wilgotność kształtującą się na poziomie przynajmniej osiemdziesięciu procent. Tymczasem to, które wdychamy na przykład w sezonie grzewczym ma wilgotność kształtującą się na poziomie jedynie trzydziestu procent. W tym wypadku zatoki mają więc także ogromną pracę do wykonania.
Istotna rola zatok to również ochrona mózgu przed urazami. Zatoki w tym wypadku działają tak, jak poduszki powietrzne, które znaleźć można w samochodzie.
Co jeść, aby infekcja zatok nas nie dopadła?
Stosując odpowiednią dietę, można istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji. Sięgać należy po te składniki, które dostarczą nam dużych ilości kwasów omega 3. Są to:
- owoce cytrusowe;
- cebula;
- czosnek;
- papryka;
- brokuły;
- łosoś;
- śledź;
- orzechy włoskie.
Wykluczyć z pożywienia należy natomiast produkty, których spożywanie przyczynia się do zwiększonej produkcji śluzu. Zalicza się do nich:
- białe pieczywo;
- cukier;
- czekolada;
- ciastka;
- makaron z pszennej mąki.
Inhalacje przyniosą szybką ulgę
Kiedy infekcja zatok już nas dopadnie, warto zdecydować się na inhalacje. Jest to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie z chorymi zatokami. Przeprowadzić możemy inhalację:
- ze zwykłej soli kuchennej;
- z soli iwonickiej;
- z dodatkiem olejku eukaliptusowego;
- z dodatkiem mięty.
Wykonując inhalację, trzeba pamiętać, aby zachować odległość głowy od naczynia z gorącą wodą na poziomie około pięćdziesięciu centymetrów. Nie wolno nachylać się nad parującą wodą zbyt nisko – mogłoby to bowiem spowodować poparzenie zatok i zamiast przynieść nam ulgę, dostarczyłoby dodatkowych problemów.
Płukanie nosa
Ulgę w czasie problemów z zatokami przyniesie również prosty zabieg płukania nosa. Bez trudu wykonamy go we własnym domu. Wystarczy zakupić w aptece roztwór soli fizjologicznej, a następnie wciągać raz jedną, a raz drugą dziurką wylaną na spodeczek ciecz. Następnie nos należy wydmuchać. Aby taki zabieg przyniósł oczekiwane efekty, należy powtarzać go około czterech razy w ciągu dnia. W aptekach dostępne są również specjalistyczne zestawy do płukania nosa. Nie należą one jednak do tanich. Warto pamiętać, że jeżeli zapalenie zatok wraca do nas często, warto udać się do gabinetu specjalisty i tam wypłukać nos. Efekty widoczne są od razu.