Porady

Jak samemu walczyć z alergiami

allium-sphaerocephalon-1429059-mCzerwony, zasmarkany nos, uporczywy kaszel, spuchnięte powieki, to tylko niektóre symptomy uporczywej alergii. Reagujemy tak, gdyż w naszym otoczeniu jest ogrom różnych alergenów, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Jak więc radzić sobie z alergią?

Podstawową zasadą jest unikanie alergenów, które wywołują objawy alergii. Warto też wiedzieć, jakie czynniki wzmagają ich pojawianie się. Co prawda na rynku jest wiele leków, które są przeznaczone dla uczuleniowca. Jednak najlepiej zacząć także walkę z tą przypadłością samemu, domowymi sposobami.

Jakie więc produkty winno się konsumować? Na pewno warto jeść kapsułki z olejem z ryb. Fachowcy zauważyli, iż taki suplement przyczynia się do zmniejszenia występowania leukotrienów (składników, które biorą udział podczas reakcji alergicznych). Trzeba też jeść kiwi, które posiada sporo witaminy C. Ona zaś w sposób naturalny działa antyhistaminowo, co jest pozytywne dla alergików.

Jeśli chodzi dalej o artykuły spożywcze, to zdecydowanie winno się unikać pokarmów, które zawierają w swoim składzie benzoesan sodu. Jest to konserwant, który powoduje podobne symptomy, jak podczas ataku alergii (kichanie, kaszlenie, swędzenie skóry i śluzówek). Reakcje te mogą występować także u tych, którzy nie są alergikami. Trzeba więc zawsze sprawdzać etykiety produktów, które jemy. Najczęściej występuje on w hermetycznie zapakowanych ciastach, sokach, napojach, gotowych mięsach marynowanych, gotowych sosach itp.

Dobrze jest dla osoby uczulonej, by przebywała w pomieszczeniach klimatyzowanych. Klimatyzacja bowiem ma tendencje do usuwania zbyt dużej wilgoci (a ta przyczynia się do pojawiania się pleśni) oraz filtrowania powietrza. Nie można jednak zapomnieć, by często czyścić i odgrzybiać klimatyzację.

Kolejnym sposobem na minimalizowanie alergenów jest częste sprzątanie i odkurzanie. Szczególnie preferowane jest parowe urządzenie odkurzające. Najlepiej, by zawierały one oktaboran sodu, który usuwa nadmiar roztoczy kurzu w domu.

Natomiast rzeczami, których powinni się wystrzegać alergicy są przedmioty, które nadmiernie gromadzą kurz. Są to różnego rodzaju bibeloty, obrazy, puchate narzuty, koce. Dywanów najlepiej pozbyć się całkiem. Przed drzwiami winno się ustawić wycieraczkę z tworzyw sztucznych, które nie są „zbieraczami” kurzu. Trzeba tak umeblować dom, by było w nim jak najmniej zakamarków, które trudno posprzątać. To w nich zbiera się najwięcej brudu. Warto również często sprzątać w meblach i pozbywać się starych, nie potrzebnych rzeczy, będących źródłem i ulubionym miejscem alergenów.

Przy wejściu do naszego domu ustawmy też półkę/ szafkę przeznaczoną na buty. Powinniśmy w niej od razu zostawiać nasze obuwie, a nie wchodzić w nim w głąb mieszkania. Tym sposobem nie wnosi się brudu, pyłu i kurzu, pleśni do mieszkania.

Jeśli chodzi o kąpiel, to najkorzystniej jest brać prysznic przy uruchomionym wentylatorze bądź uchylonych drzwiach/ oknie (by był przepływ powietrza). Zbytnia wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni.