Choroby

Jak uniknąć raka

Nowotwory to duża grupa chorób, których większość z nas naprawdę mocno się obawia. Kojarzą się nam z bardzo dużym cierpieniem oraz na ogół śmiercią. Na nowotwory chorują osoby w bardzo różnym wieku niezależnie od płci. Jedne lepiej poddają się leczeniu, inne gorzej. Poniżej przedstawiamy garść faktów o raku oraz kilka rad jak żyć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Kiedy wykonać badania oceniające ryzyko zachorowania?

Badania takie dostępne są dla każdego z nas. Należy jednak podkreślić, że nie u każdej osoby takie nie tanie przecież badania mają sens. Zaleca się je wykonać tym osobom, u których w rodzinie trzy osoby zachorowały na raka, z czego jedna to osoba spokrewniona w pierwszej linii, a więc na przykład matka czy córka. Do tego dochodzi kryterium mówiące o tym, że choroba powinna wystąpić w dwóch pokoleniach, które nastąpiły po sobie i jedna z osób, które zachorowały musiała mieć mniej niż pięćdziesiąt lat. Jeżeli znamy wiedzę na ten temat, możemy udać się do naszego lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do poradni genetycznej. Lekarz nie ma prawa żeby nam odmówić.

Czy nosicielstwo wadliwych genów to pewność, że będziemy chorować?

Tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie. Oczywiście zwiększa to ryzyko zachorowania, ale nie daje pewności, że choroba się u nas rozwinie. Ryzyko zachorowania na raka zmniejszmy, prowadząc odpowiedni tryb życia. I tak trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu i zdrowej diecie. Koniecznie trzeba zrezygnować z palenia papierosów, a picie alkoholu ograniczyć do minimum. Trzeba bowiem wyraźnie powiedzieć, że dym papierosowy i alkohol to jedne z czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory. Do swojej kuchni warto wprowadzić kurkumę, która wykazuje bardzo silne działanie antyrakowe. Zaleca się również, aby na wypoczynek wybierać miejsca, w których zanieczyszczenie powietrza jest naprawdę niewielkie. Do tego trzeba mocno uważać przy grillowaniu. Potrawy pokryte przypaloną warstwą to bowiem potencjalne źródło komórek rakowym. Nie należy o tym zapominać.

Badania profilaktyczne

Większość nowotworów można wyleczyć całkowicie, jeżeli tylko zostaną wcześnie wykryte. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Lepiej wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania i w ogóle dać sobie szansę na to, aby leczenie było skuteczne. Wyraźnie trzeba również powiedzieć, że jeżeli rak już powstał, to sam nie zniknie. W przypadku tej choroby zawsze potrzebne jest leczenie, które często musi być naprawdę radykalne. Chemia nie jest miła, ale może uratować nam życie. Podobnie, jeśli chodzi o mastektomię – kobiety nie powinny obawiać się tego zabiegu, bo jego celem jest ratowanie życia. A kobiecość nie jest ukryta tylko w piersi.

Co wpływa na skuteczność leczenia?

Im wcześniej wykryta choroba, tym większa skuteczność leczenia. Na powodzenie ma wpływ również nastawienie chorego. Już dawno udowodniono, że osoby, które nastawiają się na skuces, częściej wracają do zdrowia.