Choroby

Kłopoty z nogami

Wśród chorób cywilizacyjnych coraz częściej wymieniane są żylaki. Bez trudu można je rozpoznać, kiedy widać je już gołym okiem. Trzeba jednak wiedzieć, że w takim stadium choroba jest już naprawdę mocno zaawansowana.

Proces powstania żylaków trwa na ogół wiele lat. W początkowym etapie ich rozwoju pojawiają się takie objawy, jak:
-uczucie ciężkości nóg;
-opuchlizna;
-ból;
-bolesne skurcze, które dokuczają głównie nocą;
-napięcie skóry;
-pajączki.
Jeśli nic nie zrobimy, żylaki staną się wypukłe i naprawdę mocno widoczne. Wraz z upływem czasu ich grubość będzie się powiększać. Trzeba wiedzieć, że żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale również poważny problem zdrowotny, które może zwiastować wystąpienie u nas chociażby zawału mięśnia sercowego.

Układ żylny nie będzie funkcjonował w sposób prawidłowy, jeżeli nasz tryb życia ma charakter siedzący, a ruch to dla nas obce słowo. Siedząca lub stojąca praca sprawia, że pompa mięśniowa, której zadaniem jest wypychanie krwi nie funkcjonuje w sposób właściwy. Zastawki nie spełniają swojej roli, a ciśnienie krwi ulega znacznemu podwyższeniu. Dochodzi do uszkodzenia nie tylko ścian naczyń krwionośnych, ale również samych zastawek. Źle na kondycję naszych nóg wpływa również palenie papierosów oraz spożywanie dużych ilości soli. Uciskające skarpetki oraz noszenie butów na wysokim obcasie w przypadku pań to kolejne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków. W przypadku kobiet żylaki bardzo często pojawiają się w okresie ciąży.

Mówiąc o żylakach, trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że jest to choroba, która zawsze wymaga leczenia. Dostrzeżenie objawów, które mogą sugerować wystąpienie żylaków to sygnał, aby wybrać się do specjalisty. Leczeniem żylaków zajmuje się flebolog. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta i chirurga naczyniowego. Jedną z metod diagnostycznych, która pomaga ocenić stan żył jest USG Doppler. Jest to badanie bezbolesne, które dostarcza lekarzowi rozległych informacji na temat tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze żyły.

Powstania żylaków można uniknąć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki jest po prostu aktywność fizyczna. Warto pamiętać, że nawet siedząc za biurkiem, można zadbać o to, aby nasze nogi zawsze pozostały zdrowe. Wystarczy kręcić stopami kółeczka czy napinać mięśnie znajdujące się w łydkach. Lepiej zrezygnować również z noszenia skarpetek, które zbytnio obciskają nam nogi. Panie powinny natomiast wybierać buty na płaskim obcasie, a szpilki traktować jako obuwie na specjalne okazje.

W przypadku uczucia ciężkości i opuchnięcia ulgę przyniosą chłodne okładu. Pomocna okazuje się również kąpiel w wodzie, do której podamy nieco rozmarynu. Lekarze zalecają również moczyć nogi w wodzie z dodatkiem zwykłej soli kuchennej. Wieczorem warto położyć się na około dziesięć minut, trzymając nogi powyżej poziomu serca. Sprawi to, że od razu poczujemy ulgę. W aptekach znaleźć można również wiele kremów, których formuła została opracowana tak, aby przynosić ulgę w przypadku opuchnięcia stóp i poprawiać krążenie krwi.