Porady

Mocniejsze kości, czyli jak uchronić się przez osteoporozą

xray-1319306-mOsteoporoza jest schorzeniem, które zazwyczaj dosięga starsze osoby, jednak profilaktyka powinna dosięgnąć już dzieci. Te które za młodu przyjmowały dużo wapnia, dużo rzadziej w starszym wieku miały problemów z tą przypadłością. Zdecydowanie najważniejszą radą dla wszystkich chcących mieć mocne i zdrowe kości jest więc picie dużej ilości mleka oraz konsumowanie innych produktów zawierających wapń. Istotne jest też przestrzeganie innych zaleceń, które mogą rzutować na naszą przyszłość.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to prócz mleka warto jeść migdały, które również posiadają sporo wapnia. Dobrze się one komponują smakowo z jogurtami, serkami, sałatkami, deserami, lodami itp. Warto również pić szklankę herbaty dziennie, gdyż dzięki temu nasze kości stają się bardziej gęste (nawet o 5%) i mniej podatne na złamania. Innym składnikiem, dobrym na uniknięcie osteoporozy jest kapusta. Zawiera ona związki, które uaktywniają białka uczestniczące w budowie kości. Pożądane są również spożywanie takich pokarmów zawierających sporo wapnia jak: dynia, sardynki, szpinak, figi, jabłka, szynka z indyka i wiele, wiele więcej.

W przypadku napoi należy poić się dużą ilością wody mineralnej, która w swoim składzie zawiera między innymi wapń. Jest on tak samo dobrze przyswajalny jak ten, który obecny jest w mleku. Natomiast kategorycznie powinno się wystrzegać picia gazowanego, na przedzie z colą. Ta ostatnia bowiem przyczynia się do zmniejszenia gęstości kości.

Podstawowymi składnikami (prócz wapnia) diety dla osób mających słabą tkankę kostną są także: witamina D (dzięki niej zwiększone jest wchłanianie wapnia oraz pobudza pojawianie się komórek kościotwórczych), magnez (ma on wpływ na gęstość mineralną kości), witamina K (dzięki niej jesteśmy mniej podatni na złamania), witamina C (przyczynia się do właściwej syntezy kolagenu – elementarnego składnika organicznego kości).

W zwalczaniu problemów związanych z kościami kluczowa jest również aktywność fizyczna. Sprzymierzeńcem osteoporozy oraz łamliwości kości jest bezruch. Preferuje się więc codzienne ćwiczenia, które rozruszają i wzmocnią nasz szkielet. Szczególnie zaleca się półprzysiady (najlepiej wykonywać 12-16 przed snem oraz gdy rano wstaniemy). Tego typu ruch przede wszystkim wspomaga stawy biodrowe. Korzystne jest też skakanie na skakance, choćby 10 minut dziennie. Niejednokrotnie specjaliście polecają też jazdę na rowerze. Tego typu ruch sprawia, iż nasza tkanka kostna jest bardziej gęsta, a tym samym trwała. Prawdopodobnie podskakiwanie, skręty ciała, gwałtowne ruchy pobudzają wzrost kości.

Ciekawym sposobem na walczenie z osteoporozą jest również uprawianie ogródka. Amerykańscy fachowcy zaopiniowali, iż praca w ogrodzie jest tak samo korzystna dla naszego ciała i szkieletu, jak i wysiłek na siłowni. Schylanie się, by obciąć/ podlać kwiaty, koszenie trawy, plewienie, kopanie, dźwiganie, to czynności, które mogą skutkować wzmocnieniem tkanki kostnej i zapobiegnięciem osteoporozy.

Dla prawidłowego rozwoju szkieletu znaczący jest także sen. Podczas spania zachodzi wymiana tkanki kostnej oraz jej regeneracja. Warto więc nie bagatelizować odpowiedniego odpoczynku. Najlepiej umieścić w miejscu, w którym śpimy ciemne zasłony bądź rolety, w zaciemnionym miejscu dużo lepiej i efektowniej relaksuje się organizm.

Przestrzeganie wymienionych metod, pozwoli cieszyć się zdrowymi i mocnymi kośćmi przez długie lata. Warto więc wcielić je w życie.