Choroby

Nawracające infekcje intymne

kobietaInfekcje intymne u kobiet zdarzają się niezwykle często. Trudno jest znaleźć kobietę, która nie przeszła tego typu infekcji przynajmniej 1 raz w swoim życiu. Powodem infekcji intymnych są zakażenia grzybami lub drożdżakami. Często dotykają one także kobiety po kuracji antybiotykami, po leczeniu hormonalnym, mogą one być także efektem alergii.

Infekcje intymne objawiają się zaczerwieniem, w dalszej kolejności występują upławy o zapachu drożdży i grudkowatej konsystencji, ostatni objaw to pieczenie okolic intymnych. Infekcjom intymnym możemy zapobiec. Pierwszym krokiem w kierunku zapobiegania infekcjom intymnym to właściwa higiena tych okolic. Należy podmywać się regularnie, ale nie przesadnie, na przykład każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Taka przesadna higiena okolic intymnych wbrew obiegowej opinii jest szkodliwa. Podmywając się zbyt często zniszczymy naturalną florę bakteryjną tych okolic i infekcja gotowa. Nie każde mydło, nie każdy płyn nadaje się do podmywania okolic intymnych. Odczyn pochwy jest kwaśny, dlatego do podmywania powinno używać się płynów i mydeł, które także mają odczyn kwaśny.

Infekcje okolic intymnych, szczególnie jeśli często nawracają, mogą być spowodowane niewłaściwą dietą. Na infekcje szczególnie często narażone są kobiety, których dieta obfituje w słodycze. Dieta zawierająca duże ilości słodyczy nawet w postaci tylko cukru powoduje zwiększony rozwój wywołujących infekcje drożdżaków. Jeśli więc często przytrafiają się nam tego typu infekcje, przyjrzyjmy się bliżej swoim nawykom żywieniowym. Może w naszym pożywieniu jest zbyt duża ilość cukru i innych słodyczy. Rezygnując z nich na pewien czas, możemy pozbyć się problemu nawracających infekcji wywołanych drożdżakami. Warto wzbogacić dietę także naturalnymi jogurtami i naturalnymi probiotykami. Naturalnym probiotykiem jest przykładowo kiszona kapusta czy kiszone ogórki.

Pierwsze objawy infekcji łagodzą nasiadówki przygotowane z szałwii, rumianku i jasnoty białej. W przypadku bardzo nasilonych objawów konieczna jest wizyta u ginekologa. W przypadku niektórych infekcji intymnych leczenie objąć musi także jej partnera. W terapii stosuje się albo przeciwgrzybicze leki dopochwowe, albo leki o takim samym działaniu, ale stosowane doustnie.

Myśląc o zapobieganiu infekcjom intymnym, pomyślmy o noszonej przez nas bieliźnie. Kobiety, które szczególnie często dotyka problem infekcji powinny zrezygnować z noszenia obcisłej, uszytej z syntetycznych tkanin bielizny. Syntetyczne tkaniny sprawiają, że bardziej się pocimy. Oznacza to, że stwarzamy wprost idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Najlepsza bielizna to ta uszyta z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać i wchłaniają wydzielany przez skórę pot. Tego typu bieliznę powinno nosić się na co dzień, a już na pewno w trakcie infekcji. Kobietom z nawracającymi infekcjami okolic intymnych nie zaleca się także stosowania tak zwanej depilacji brazylijskiej, która jest depilacją mogącą być przyczyną infekcji. Należy używać także podpasek bawełnianych.