Niesamowite zdrowotne właściwości czosnku!
Czosnek nie jest tylko warzywem czy przyprawą, jest również (albo przede wszystkim) lekarstwem. Składa się z allicyny oraz trójsiarczku dwuallilu – substancji mających silne właściwości przeciwbakteryjne. Ponadto są one pomocne w dolegliwościach związanych z drogami oddechowymi. Czosnek w swym składzie ma również cenne witaminy (głównie C i B), a także: magnez, potas, fosfor oraz żelazo. Jedyną drobną wadą jest fakt, iż jest on dość kaloryczny (146 kcal/100g) oraz ma nieprzyjemny zapach.
Przede wszystkim specyfik ten jest bardzo dobrym środkiem dla serca. Nawet nie wiemy, iż w roślince tej znajduje się około stu czynnych związków. Wiele długoletnich badań dowiodło, iż czosnek działa praktyczne w ten sam sposób, co drogie i inwazyjne leki przepisywane na receptę. Szczególnie w przypadku wyrobów farmaceutycznych mających na celu zmniejszenie produkcji cholesterolu – czynnika, który może spowodować groźne schorzenia serca. Warto więc wiedzieć, że spożywając 2-3 ząbki czosnku dziennie możemy spowodować zminimalizowanie nasycenia cholesterolu nawet o 9-12%. Prócz tego produkt ten sprzyja prawidłowemu krążeniu krwi w całym naszym organizmie. Sprawia też, że naczynia krwionośne powiększają się, co skutkuje zmniejszeniem ciśnienia w krwi. Polecany też jest przy zaburzeniach bądź osłabieniu wzroku na tle naczyniowym.
Następną ogromną korzyścią z jedzenia czosnku jest jego zdolność do hamowania zmiany komórek, które mogą mieć charakter nowotworowy. Roślina ta bowiem może nawet podjąć bezpośrednią walkę z komórkami rakowymi, które już są w organizmie i w efekcie je zniszczyć. Dodatkowo unieszkodliwia wolne rodniki (wytwory uboczne w procesie utleniania), które sprawiają, iż nasze komórki starzeją się.
Czosnek prócz nieocenionych profitów przeciwnowotworowych korzystnie wpływa również na układ immunologiczny.
To warzywo jest niezwykłe przez fakt, iż działa także zewnątrz, a nie tylko wewnątrz naszego organizmu. Rozgnieciony na „papkę” czosnek jest idealny do wszelkich ran, ropniaków, czyraków. Dzięki swym właściwościom niszczy organizmy, substancje, które powołują do życia szkodliwe bakterie. Jest też preferowany do problemów z grzybicą stóp, infekcji pochwy, zapalenia uszu, dezynfekcji dróg moczowych itp.
Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości czosnek pomaga także przy: zatruciu ołowiem, działa łagodząco i kojąco przy wzdęciach oraz niestrawności, ma wpływ na fermentacje w jelitach, powstrzymuje rozwój pasożytów jelitowych, takich jak: owsiki, glizdy, tasiemce, pozytywnie wpływa na potencję, niweluje tkankę tłuszczową, działa podczas zatrucia metalami ciężkimi, ułatwia zasypianie, łagodzi i minimalizuje bóle głowy, zwiększa apetyt, działa odkrztuśnie, sprawdza się przy infekcjach jamy ustnej typu pleśniawki (przyspiesza gojenie i łagodzi objawy).
Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania tego produktu spożywczego jest ciąża, okres karmienia piersią, zbyt niskie ciśnienie, niebezpieczne i przewlekłe nieżyty żołądka oraz jelit, niekrzepliwość krwi czy substancje zawarte w danych lekach.