Home / Choroby / Nowotwór kości – przyczyny i czynniki predysponujące do rozwoju choroby

Nowotwór kości – przyczyny i czynniki predysponujące do rozwoju choroby

Nowotwory kości, choć stanowią zaledwie 1% wszystkich zachorowań onkologicznych, są bardzo obszerną i zróżnicowaną grupą. Mogą mieć charakter łagodny i złośliwy. Skąd się biorą i kto jest najbardziej narażony?

Osteoporosis in human bone

Jak powstają nowotwory kości?

Nie istnieje jedna, konkretna przyczyna rozwoju nowotworów. Wciąż trwają badania nad wyodrębnieniem czynników odpowiedzialnych za patologiczne nowotworzenie komórek. Wyróżnia się kilka ogólnych przyczyn nowotworów kości, które mogą predysponować do rozwoju choroby. Są to:

  • Czynniki genetyczne – podatność na występowanie chorób nowotworowych jest dziedziczna. Jeżeli w danej rodzinie notowano już przypadki zachorowań na nowotwory kości, istnieje duża szansa na odziedziczenie skłonności do rozwoju tej choroby.
  • Przerzuty z innych tkanek – największa część nowotworów kości związana jest z wtórnym zajęciem tkanek układu kostnego. Tego typu stany świadczą o zaawansowanym stadium.
  • Choroby układu kostnego i immunologicznego – kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo nowotworzenia tkanek układu kostnego są inne choroby kości np. osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenia tkanki kostnej (objawy nowotworu kości są często mylone właśnie z symptomami typowymi dla stanów zapalnych). Również niedobory odporności i nieprawidłowe działanie układu immunologicznego mogą być czynnikami zwiększającymi owe ryzyko.
  • Promieniowanie jonizujące – nowotwory kości mogą być skutkiem nadmiernego wystawienia na promieniowanie np. po radioterapii.

Nowotwór kości – przyczyny i rodzaje

Do łagodnych nowotworów kości zaliczają się: nowotwory wywodzące się z tkanki kostnej (kostniak, kostniak kostninowy, dysplazja włóknista kości, kostniak zarodkowy), nowotwory wywodzące się z tkanki chrzęstnej (wyrośl chrzęstno-kostna, chrzęstniak), inne nowotwory (guz olbrzymiokomórkowy, torbiel tętniakowata). Są one stosunkowo łatwe do wyleczenia i nie dają przerzutów. Przy zmianach niezłośliwych przeprowadza się operację usunięcia guza i to w większości wypadków wystarczy do całkowitego wyleczenia. Tego typu zmiany są charakterystyczne dla ludzi młodych między 20. a 40. rokiem życia.

Do złośliwych nowotworów kości zalicza się: nowotwory wywodzące się z tkanki kostnej (mięsak kościopochodny, szkliwiak, guz olbrzymiokomórkowy kości), nowotwory wywodzące się z tkanki chrzęstnej (chrzęstniakomięsak), pozostałe (Mięsak Ewinga, szpiczak mnogi). Nowotwory złośliwe tkanki kostnej są znacznie trudniejsze w leczeniu. Na stronie bolprzebijajacy.pl znajdziesz więcej przydatnych informacji o przyczynach nowotworu kości, rodzajach i możliwościach leczenia.

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/nowotwor-kregoslupa/

About admin

Check Also

Przewlekła obturacyjna choroba płuc- objawy i leczenie

Skrót POChP brzmi tajemniczo dla większości osób z wyjątkiem pracowników służby zdrowia i osób dotkniętych …

Dodaj komentarz