Home / Porady / Parametry, które powinny wpłynąć na wybór inhalatora

Parametry, które powinny wpłynąć na wybór inhalatora

Inhalacja jest skuteczną metodą leczenia chorób układu oddechowego – zarówno tych przewlekłych, jak i sezonowych, która dobrze sprawdza się u dzieci i dorosłych. Stosuje się ją w warunkach domowych i szpitalnych. W tym drugim przypadku odpowiedni aparat do inhalacji wybiera personel medyczny, ale kiedy sprzęt trzeba wybrać samodzielnie, do użytku domowego, warto znać najważniejsze parametry techniczne inhalatorów i dobrze rozumieć to, co znajduje się na etykiecie.

mednova_inhalator

MMAD, REF, przepływ, pojemność i inne pojęcia opisujące inhalator niekiedy brzmią dla laika odstraszająco, tymczasem temat nie jest aż tak bardzo skomplikowany…

MMAD – wielkość emitowanych przez inhalator cząstek leku

Skuteczność aplikowania leku za pomocą inhalatora, a co za tym idzie i efektywność terapii, zależy w przypadku aparatów do inhalacji między innymi od tego, jakiej wielkości cząstki substancji leczniczej emituje dany sprzęt. Od rozmiaru tych cząsteczek zależy bowiem miejsce wchłaniania się leku w organizmie. Jeżeli więc na przykład poprzez inhalację leczy się górne drogi oddechowe, potrzebna jest zupełnie inna wielkość cząsteczek niż w przypadku dolnych dróg oddechowych. Najmniejsze wchłaniają się w płucach, średnie w tchawicy i oskrzelach, największe w nosie i gardle. Ich rozmiar podaje się w mikrometrach (0,5 – 8 μm).

Wielkość emitowanej przez inhalator cząsteczki leku (MMAD)

Miejsce wchłaniania cząsteczki leku w organizmie, czyli to, co jest de facto leczone.

0,5 – 3 μm pęcherzyki płucne
2 – 5 μm oskrzela i oskrzeliki
5 – 8 μm tchawica i duże oskrzela
8 μm górne drogi oddechowe (gardło, nos)

Źródło: Mednova.pl

Reasumując, im wyższa jest w parametrach wybieranego inhalatora wartość MMAD (średnia wielkość emitowanych podczas inhalacji cząsteczek danej substancji), tym wyżej w układzie oddechowym wchłania się dzięki niemu rozpylany lek. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że na rynku dostępne są obecnie także inhalatory uniwersalne, w których ten parametr można regulować samodzielnie, w zależności od potrzeb.

REF – ilość mniejszych cząstek leku emitowanych przez inhalator

REF, czyli frakcja respirabilna, to parametr inhalatorów podawany w procentach. Definiuje on ilość mniejszych cząsteczek leku (tych o rozmiarze poniżej 5 μm) emitowanych przez dany aparat inhalacyjny w stosunku do wszystkich emitowanych przez niego cząsteczek. Wartość ta określana jest niekiedy zakresowo.

Przykładowe wartości frakcji respirabilnej (REF) Co to oznacza?
74,7% – 80,7% inhalator emituje minimum 74,7%, maksymalnie 80,7% cząstek mniejszych niż 5 μm
76% 76% wszystkich wyemitowanych przez inhalator cząstek jest mniejsza niż 5 μm

Źródło: Mednova.pl

Reasumując, im większa jest frakcja respirabilna, tym bardziej dany inhalator nadaje się do zastosowania w leczeniu dolnych dróg oddechowych, ponieważ lek trafia wówczas w dużym procencie do pęcherzyków płucnych. W tym przypadku, podobnie jak przy MMAD, również można znaleźć na rynku inhalatory z możliwością regulacji REF i indywidualnego dostosowania sprzętu do leczenia określonego schorzenia.

Przepływ – optymalny czas inhalacji

Czas przepływu, określany w mililitrach na minutę (ml/min), to parametr odnoszący się bezpośrednio do czasu trwania inhalacji, czyli w gruncie rzeczy szybkości podawania leku. Optymalnie, nie powinno to trwać krócej niż 4 – 10 minut, zatem tak należy dobierać czas przepływu, aby zalecona dawka leku była aplikowana przynajmniej przez 6 minut – wtedy terapia jest skuteczniejsza.

Pojemność – ile leku mieści się jednorazowo w inhalatorze

W danych technicznych opisujących aparaty do inhalacji podaje się zazwyczaj wartości minimalne i maksymalne, jeśli chodzi o pojemność. Zazwyczaj parametr ten zamyka się w optymalnym zakresie objętości 2 ml – 8 ml, co oznacza, że do efektywnej jednorazowej inhalacji danym sprzętem potrzebne jest minimalnie 2 ml, maksymalnie 8 ml aplikowanego leku. Nie należy wychodzić poza te wartości, gdyż może to zmniejszyć skuteczność inhalacji.

Inne parametry

  • Głośność, czyli poziom hałasu wytwarzanego przez inhalator w trakcie jego pracy. Parametr podawany jest w decybelach (dB). Im niższa jest jego wartość, tym lepiej, bo ciszej. Zaleca się kupowanie sprzętu inhalacyjnego o głośności poniżej 60 dB.
  • Mobilność, czyli przystosowanie sprzętu do ewentualnego łatwego przenoszenia. Jeśli wiadomo, że inhalator ma być wykorzystywany w różnych miejscach, bo na przykład osoba chora podróżuje, warto zwrócić uwagę na jego wagę (urządzenia te ważą zazwyczaj od 1,7 kg do 2,4 kg) i obudowę (niektóre z nich wyposażone są w specjalne uchwyty ułatwiające przenoszenie inhalatora). Czasami w wyposażeniu dodatkowym znajduje się nawet odpowiednia dla danego sprzętu torba.
  • Akcesoria, czyli dodatkowe części do inhalatora (maski, ustniki, przewody powietrzne i inne dodatki). Zawartość takiego zestawu często decyduje o atrakcyjności dostępnych na rynku ofert inhalatorów. Jeżeli wszystkie najważniejsze parametry są odpowiednie do potrzeb, to lepiej kupić sprzęt z dodatkowymi częściami do inhalatora, bo czynią go one urządzeniem bardziej uniwersalnym i mogą z niego korzystać wtedy różne osoby. Co prawda, najskuteczniejsze inhalacje przeprowadza się przez ustnik, jednak zdarza się, że niezbędna jest (na przykład w przypadku małych dzieci) maseczka lub – powiedzmy – dłuższy przewód powietrzny (gdy inhalowane dziecko jest bardzo ruchliwe i trudno utrzymać je w bezruchu przez kilka czy kilkanaście minut). W takich sytuacjach właśnie te bardziej rozbudowane zestawy świetnie się sprawdzają.
  • Personalizacja, czyli dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb. Jest to niekiedy bardzo istotna cecha. Może ona dotyczyć zarówno wyglądu inhalatora, jak i jego sposobu działania. Jeśli sprzęt ma służyć głównie dzieciom, warto zainwestować w taki, który ma atrakcyjną dla malucha formę wizualną. Jeżeli ma być wykorzystywany zarówno przez osobę dorosłą jak i dziecko, dobrze, aby był on wyposażony w specjalne zawory, które umożliwiają na przykład regulację tempa przepływu etc.
  • I wreszcie cena – parametr niezwykle istotny, choć nie powinien on być głównym czynnikiem decydującym o zakupie bądź rezygnacji z zakupu. Profesjonalne aparaty do inhalacji to obecnie wydatek rzędu kilkuset złotych. Różnice w cenach poszczególnych modeli zależą między innymi od rodzaju inhalatora.

Więcej na https://mednova.pl/blog/inhalator-kupie-parametry-techniczne.html

About admin

Check Also

Szczęście to zdrowie

Zdrowie człowieka to wypadkowa wielu aspektów jego życia. Jego fundamentami pozostają jednak silne ciało oraz …

Dodaj komentarz