Choroby

Problemy z katarem

Czym jest katar?

Wydawać by się mogło, że zakatarzone osoby nie maja poważniejszego problemu. „Złapał mnie katar,” „Przejdzie po tygodniu”, „ to nie choroba, tylko przykra dolegliwość” – są to najczęstsze opinie. Jednak czy słuszne? Otóż kataru nie można lekceważyć, a w wypadku dzieci i starszych osób nieleczony nieżyt błon śluzowych nosa może skończyć się zaburzeniami układu oddechowego.

Ostry nieżyt błon śluzowych nosa, czyli katar, to zakażenie górnych dróg oddechowych. Katar może wywołać ponad 230 typów wirusów: wiosną, latem i jesienią uaktywnia się około 110 typów rhinowirusów, zimą i na początku wiosny atakuje nas 30 typów nawirusów, natomiast przez cały rok są aktywne adenowirusy.

Podstawowe typy kataru to:

  • katar wirusowy

  • katar bakteryjny

  • katar alergiczny

Aby leczenie kataru było skuteczne, należy odróżnić typy kataru i zastosować odpowiednie leki.

Jak rozpoznać różne typy kataru?

Katar wirusowy charakteryzuje się wydzieliną wodnisto-śluzową, natomiast przy katarze bakteryjnym pojawia się wydzielina śluzowo-ropna. Poza tym objawy są podobne: ból głowy, zatkany nos, obrzęk gardła i skrzydełek nozdrzy, wrażenie ogólnego rozbicia, czasami pojawia się kaszel i gorączka. Natomiast katar alergiczny wywołany jest przez alergeny. Wyciek wodnisto-śluzowy towarzyszy częstym napadom kichania, bólowi głowy, często nos ulega zatkaniu, swędzi a oczy pieką i łzawią.

Katar towarzyszy przeziębieniu. Wirusy, przenoszone są głównie na rękach i twarzy. Przeziębienie może trwać do siedmiu dni, czasem dłużej. Niestety, nie ma szczepionki na przeziębienie, a na katar nie można się uodpornić. Podstawowym zachowaniem w celu uniknięcia przykrych dolegliwości, jest częste mycie rąk, unikanie, w miarę możliwości, większych skupisk ludzi w okresie częstych przeziębień. Komplikacje zdrowotne dotyczą dolegliwości zatok usznych i nosowych, a także zapalenia oskrzeli i płuc.

Walka z przeziębieniem i katarem

Aby skutecznie walczyć z przeziębieniem, należy przestrzegać zaleceń medycznych i higienicznych. Mycie rąk jest czynnością podstawową. Równie istotny jest odpoczynek i regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków. Sen pomoże zregenerować siły, chociaż zatkany nos z pewnością źle wpływa na jego jakość. W skutecznym zwalczaniu objawów przeziębienia pomogą leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, mające również działanie przeciwzapalne. Aby przywrócić choremu swobodne oddychanie, stosuje się leki zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne nosa i odblokowujące zdolność oddychania przez nos. Należą do nich krople i aerozole stosowane bezpośrednio na błony śluzowe nosa. Należy także pamiętać o dokładnym czyszczeniu nosa przy użyciu chusteczek jednorazowych, a przy kichaniu – zasłanianiu ust i nosa, by nie roznosić wirusów po najbliższym otoczeniu. Osoby przeziębione powinny ograniczyć kontakty z małymi dziećmi i osobami starszymi.

Dodaj komentarz