Problemy z nosem pod pełną kontrolą
Swobodne oddychanie może zostać utrudnione przez szereg czynników. Zalicza się do nich oczywiście katar, który jest najczęstszą dolegliwością, która może zaatakować nasz nos. Poniżej przedstawiamy na jakie problemy narażony jest nasz nos oraz podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.
Przesuszenie śluzówki
Ważnym filtrem, którego zadaniem jest wyłapywanie szkodliwych cząsteczek wdychanych z powietrzem, jest błona śluzowa znajdująca się w naszym nosie. Aby efektywnie mogła wypełniać swoją rolę, musi być solidnie nawilżona. Niestety, wiele osób boryka się z problemem jej przesuszenia. Przypadłość ta objawia się poprzez:
- napadowe kichanie;
- krwawienia;
- swędzenie.
Osoby, które cierpią na przesuszenie śluzówki nosa o wiele częściej chorują. Wszystko dlatego, że przesuszona śluzówka nie jest w stanie efektywnie wyłapywać bakterii i wirusów, które powodują powstawanie chorób. Rozwiązaniem takiego problemu jest przede wszystkim dbanie o to, aby organizm codziennie dostawał odpowiednią ilość płynów. Przyjmuje się, że dziennie powinno to być około 2,50 litra płynów. Pomocny okazuje się być również spray zawierający roztwór wody morskiej. Skutecznie nawilża on śluzówkę. W aptece dostępne są również preparaty, których formuła została opracowana tak, aby efektywnie nawilżać nasz nos.
Krwawienia
Wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, jak delikatnym organem jest nasz nos. Krwawieniem reaguje on na rozmaite sytuacje. W większości wypadków krwawienie nie sygnalizuje niczego złego. Jeżeli jednak mają one tendencję do nawracania bądź też trwają dłużej niż dwadzieścia minut, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Najczęściej krew leci z przegrody nosowej. Błona śluzowa, która znajduje się w tej części nosa, ukrywa bardzo gęstą sieć naczyń krwionośnych. Bardzo łatwo one pękają. Na szczęście w tym wypadku krwawienie nie jest obfite i nie trwa zbyt długo. Do częstych krwawień może prowadzić przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Czynnikiem ryzyka jest również regularne używanie klimatyzacji.
Naczynka w nosie pękają również wtedy, kiedy następuje gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, kiedy mocno się zdenerwujemy lub uprawiamy intensywnie sport. Trzeba jednak pamiętać, że takie krwawienie jest naprawdę silne i może trwać dość długo. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Być może zaleci on prowadzone obserwacji ciśnienia krwi poprzez dokonywanie pomiarów. Jeżeli okaże się, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze, konieczne okaże się wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jeżeli przytrafi się nam krwawienie z nosa, powinniśmy pamiętać, że odchylanie głowy do tyłu jest ogromnym błędem. Krwawienie może opanować pochylenie głowy do przodu. Następnie kciuk i palec wskazujący należy zacisnąć mocno na skrzydełkach nosa i nie puszczać przez około dziesięć minut. Nie należy się przestraszyć – w ustach może bowiem zbierać się krew. Należy ją po prostu wypluć na chusteczkę lub do miseczki. Pomocny jest również zimny okład, który robimy na kark.