Home / Choroby / Przewlekła obturacyjna choroba płuc- objawy i leczenie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc- objawy i leczenie

lungs-39983_1280

Skrót POChP brzmi tajemniczo dla większości osób z wyjątkiem pracowników służby zdrowia i osób dotkniętych chorobą, która się za nim kryje. Oznacza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Każdego roku staje się ona przyczyną śmierci wielu chorych podobnie jak nowotwory czy choroby układu krążenia. Na baczności powinni się mieć nie tylko czynni palacze, ale również i bierni. Ponadto większe ryzyko zachorowania istnieje u osób, które w dzieciństwie narażone były na częsty kontakt z dymem papierosowym, a także u każdego, kto zmagał się w przeszłości z różnego rodzaju chorobami płuc.
Wysoka śmiertelność wśród osób dotkniętych POChP wynika w dużym stopniu z lekceważenia początkowych objawów choroby i odkładania wizyty u lekarza na bliżej nieokreśloną przyszłość. Niestety, zbyt często okazuje się potem, że na ratunek jest już za późno. Osobę palącą zaniepokoić powinien poranny kaszel, bo to on właśnie stanowi pierwszą oznakę schorzenia. Jednak kaszel uchodzi za tak powszechną dolegliwość u palaczy, że mało który z nich decyduje się wybrać z tego powodu do lekarza. Do zasięgnięcia porady lekarskiej skłania wielu dopiero kolejny objawy choroby- duszności, powodujące uczucie narastającego zmęczenia. Informują one o tym, że w płucach jest za mało powietrza. Chory czuje się zmęczony po większym wysiłku, jednak z biegiem czasu uczucie to pojawia się coraz częściej i towarzyszy podjęciu nawet lekkiej aktywności. Zadaniem niemożliwym do wykonania staje się na przykład wchodzenie po schodach czy wyjście na zakupy. Osoba dotknięta chorobą czuje się cały czas senna, również w trakcie wykonywania codziennych czynności. Niebezpieczne dla niej jest na przykład prowadzenie samochodu, bo bardzo łatwo w takim stanie zasnąć za kierownicą i spowodować niebezpieczny wypadek. Gdy pacjent na tym etapie choroby trafi do lekarza, pewne jest, że wyniki badań potwierdzą niewydolność oddechową. U dużej grupy chorych występują też inne dolegliwości, jak na przykład obrzęki kończyn dolnych czy niewydolność jednej komory serca. Najważniejsze badanie, jakiemu musi poddać się osoba skarżąca się na wyżej wymienione objawy, to spirometria. W jej trakcie pacjent oddycha przez ustnik specjalnego przyrządu zwanego spirometrem. Lekarze decydują zwykle o kilkukrotnym przeprowadzeniu badania, by uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik. Spirometria daje pełny obraz stanu, w jakim znajdują się płuca oraz oskrzela.
Na zachorowanie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc z pewnością bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się już przypadki tego schorzenia. Jednak chyba najważniejszą rolę odgrywa inny czynnik: palenie papierosów. Zdecydowana większość chorych to właśnie palacze. Nawet jeśli z paleniem trudno się rozstać, to warto mieć świadomość tego, że dym szkodzi płucom. Niszczy je stopniowo i uniemożliwia ich prawidłową pracę. Przyczynia się tym samym do rozwoju POChP. Tak samo niebezpieczne dla zdrowia jest bierne palenie. Na stan płuc wpływa też jakość powietrza, jakim oddychamy. W dzisiejszych czasach jest ono mocno zanieczyszczone, co szczególnie odczuwają mieszkańcy dużych miast. Do płuc dostaje się szkodliwy pył, który podobnie jak dym papierosowy, przyczynia się do stanów zapalnych oraz wywołuje trwałe uszkodzenia narządu.

Na chwilę obecną nie ma lekarstwa, które pozwoliłoby chorym na POChP odzyskać zdrowie. Można jedynie złagodzić przebieg choroby. Jednak najpierw trzeba ją zdiagnozować, co nadal stanowi znaczny problem. Zbyt wielu pacjentów trafia do lekarza z zaawansowaną postacią niewydolności płuc. Wtedy jedynym ratunkiem jest terapia tlenem pochodzącym z koncentratora. Każdy, kto cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, powinien rzucić palenie, obojętnie, czy zrobi to samodzielnie, czy za pomocą medykamentów. To jedyna szansa, obok zażywania leków i rehabilitacji, na wydłużenie życia. Chorzy muszą przyjmować leki wziewne o przedłużonym działaniu, mające za zadanie rozszerzyć oskrzela. Celem rehabilitacji jest jak najdłuższe utrzymanie płuc w dobrej formie. Ćwiczenia powinny być dopasowane do możliwości chorego.

About dr. Anna

Check Also

Badania piersi – profilaktyka

Wzrasta zachorowalność na raka piersi – to już jest fakt. Narażone mogą być tak naprawdę …

Dodaj komentarz