Porady

Co robić, by być zdrowym do późnej starości?

woman-jogging-blur-1181363-mNiektórym z nas jest dużo łatwiej wytrwać w zdrowiu, gdyż wiąże się to z predyspozycjami genetycznymi. Co natomiast mają robić osoby, mające tendencje do chorowania i częstego osłabienia organizmu? Oto kilka porad na długowieczność.

Bardzo istotna jest umiejętność prawidłowego, regularnego oddychania – tego przy użyciu przepony. Wzorcowe oddychanie sprawia, iż objętość oddechowa płuc znacznie się powiększa, co skutkuje utlenianiem w płucach krwi. Ponadto oddychanie przy pomocy przepony zwiększa obszar dla serca, co w rezultacie pomniejsza prawdopodobieństwo chorób wieńcowych.

Niebłahy jest też częsty ruch. Trwanie w bezruchu czyni, iż nasz organizm bardziej podatny jest na różne schorzenia, infekcje, kontuzje oraz złe samopoczucie. Ruch bowiem znacznie poprawia ogólną sprawność całego organizmu. Czasem wystarczy nawet krótka 5-10 minutowa gimnastyka, która rozrusza ciało – ważne jest jednak, by ćwiczyć systematycznie. Między innymi preferowana jest tzw. gimnastyka wibracyjna. Podczas niej trzeba unosić się na palcach i potem opuszczać się na pięty ok. 50 razy. Przy czym kręgosłup musi być cały czas wyprostowany. To bardzo proste ćwiczenie, wykonywane rano i wieczorem, pomoże zachować sprawność naszego umysłu, nóg (m.in. uniknięcie żylaków) oraz kręgosłupa.

Preferuje się również dla długowiecznego zdrowia różne wycieczki piesze, jazdę rowerem czy na rolkach, przebywanie i pracę na działce, w ogródku. Generalnie wszystkie czynności, które zaliczyć można do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Niebłaha jest też pielęgnacja uzębienia i dbanie o usprawnienie żucia, co

Pozwoli konsumowanie pokarmów surowych przez wiele lat, bez konieczności sztucznej szczęki.

Należy też kontrolować, czy codziennie wydalamy stolec. Problemy z wypróżnianiem mogą wywołać wiele schorzeń, poza tym są dużym dyskomfortem. Z tego typu bolączkami niejednokrotnie radzą sobie domowe mikstury. Jedna z nich ma następujący skład: 4 łyżki otrąb pszennych, 2 łyżeczki siemienia lnianego, 2 łyżki płatków owsianych zalanych gorącym mlekiem (może też być wodą). Do tego dodajemy natkę pietruszki ze szczyptą mielonego kminku pomieszanego z majerankiem.

Rekomenduje się również codzienne moczenie nóg (a nawet całego ciała) w zimnej wodzie. Preferowany czas takiego zabiegu, to 1,5 minuty. Następnie szczotkujemy ciało od serca do innych części ciała. Taka czynność pobudza krążenie krwi oraz daje nam więcej energii. Krążenie może również zaktywować zimno-ciepły (naprzemiennie) prysznic.

Nie tajemnicą jest, iż zmartwienia mają wpływ na nasz organizm. Stres, napięcie, lęki działają między innymi na nasz układ nerwowy, a ten współgra z innymi układami. Śmiało więc można powiedzieć, że osoby pogodne, z poczuciem humoru, nie martwiące się na zapas mają mniejsze prawdopodobieństwo na choroby typu: nerwica (w tym nerwica serca, żołądka, nerwobóle), depresja, fobie itp. Dlatego też osoby (szczególnie starsze) z tendencjami do troskania się na zapas i snucia czarnych scenariuszy powinny często przebywać wśród przyjaznych im osób, mających pogodne usposobienie, w tym dzieci.