Porady

Sposoby na trudności ze snem

coffee-cup-bed-bedroom-large

Każdy z nas ma czasem trudności z zaśnięciem. Trudności ze snem mogą obejmować również zbyt wczesne budzenie się, czy wstawianie rano z uczuciem wielkiego zmęczenia mimo tego, że przespaliśmy całą noc. Brak snu sprawia natomiast, że organizm nie może pracować prawidłowo. Podpowiadamy jak radzić sobie z różnymi problemami ze snem.

Trudno ci zasnąć

Kładziesz się do łóżka, a mimo to nie możesz zasnąć przez kilka godzin. Przekręcasz się z boku na bok, coraz bardziej się irytując. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest silny stres. Może rano czeka cię rozmowa w sprawie pracy albo ważny projekt, który musisz dokończyć. Niezależnie od tego z jakiego powodu się denerwujesz, zaśnięcie utrudnione jest przez dwa hormony: adrenalinę oraz kortyzol. Hormony te wykazują działanie pobudzające. Uniemożliwiają więc wyciszenie się, a tym samym nie można zasnąć. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim trzeba zrobić wszystko, aby się wyciszyć. Lepiej nie oglądać kryminału czy nie czytać książki, która może wzbudzić w nas szereg emocji. Sypialnia nie powinna być miejscem, w którym oglądamy telewizję. Z całą pewnością należy również unikać picia kawy przed położeniem się spać. Jeżeli nie odczuwasz zmęczenia, nie kładź się do łóżka. Warto również wspomóc się preparatami roślinnymi, które uspokajają. Świetnie nadaje się do tego melisa, waleriana oraz chmiel.

Budzisz się bardzo wcześnie

Wprawdzie po położeniu się spać nie masz problemów z zaśnięciem, ale budzisz się bardzo wcześnie, nawet między 4. a 5. rano. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy kładziesz się późno. W efekcie śpisz często jedynie parę godzin, wstajesz zmęczona, nie masz na nic siły. Taki stan może pojawiać się na skutek działania hormonów stresu – wspomnianych już kortyzolu i adrenaliny – których stężenie o tej godzinie wzrasta. Trzeba również pamiętać, że często takie wczesne budzenie się może być jednym z symptomów toczącej się właśnie depresji. W takiej sytuacji dołączą jednak jeszcze inne objawy w postaci:

  • płaczliwości;
  • wahań nastroju;
  • braku energii.

W takiej sytuacji z całą pewnością nie należy zmuszać się do snu. Jeżeli nie udaje ci się zasnąć ponownie, po prostu wstać. Przeczytaj kilka kartek książki, przespaceruj się. Wielu osobom to naprawdę pomaga – senność wraca i udaje im się jeszcze zasnąć. Kiedy stan taki powtarza się jednak codziennie, wybierz się do lekarza.

Zasypiasz bez problemu, ale w ciągu jednej nocy budzisz się aż kilka razy

Tutaj trzeba powiedzieć wyraźnie: każdy z nas budzi się nawet kilka razy w ciągu jednej nocy, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Problem zaczyna się wtedy, kiedy każde wybudzenie jest przez nas zauważone, a tym samym wiąże się z trudnościami z ponownym zaśnięciem. W tym wypadku warto przyjrzeć się swojej sypialni. Może znajduje się w niej na przykład zegar, którego tykanie przeszkadza nam w udanym śnie. A może to brak zasłon sprawia, że budzisz się kilka razy i doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Warto również nie najadać się bezpośrednio przed pójściem spać.