Porady

Sposoby na ukąszenia komarów

Lato to sezon, w którym narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów, a zwłaszcza komarów, które uważane są za te najbardziej uciążliwe. Ich ukąszenia zwykle nie są groźne, jednak mocno dokuczają, szczególnie dzieciom. Na skutek ukąszenia pojawia się bowiem niewielkie zaczerwienione obrzmienie, które swędzi. Taka reakcja jest skutkiem śliny komara, w składzie której znajduje się antykoagulant. Ten powoduje utrudnienia w krzepnięciu krwi, a jednocześnie zmusza organizm człowieka do produkcji cząsteczek histaminy w podrażnionym miejscu, które mają na celu zniwelowanie antykoagulantu. Powstałe zaczerwienie jest efektem zapalenia skóry o łagodnym charakterze, dlatego też dość szybko samoistnie ono znika, jednak zanim to nastąpi osoba ugryziona musi męczyć się z uciążliwym swędzeniem i nieestetycznym zaczerwienieniem skóry.

Co można zrobić, by uniknąć ukąszeń komarów? Tak naprawdę profilaktyka nie jest prosta. W sklepach można nabyć wiele środków odstraszających komary. Są takie, które nakłada się na ciało, ale nie brakuje i antykomarowych świec i podobnych produktów. Nigdy jednak środki te nie dają stuprocentowej ochrony przed insektami. Zawsze znajdzie się jakiś fragment ciała, który nie został potraktowany środkiem na komary. Trudno też zapewnić sobie taką ochronę 24 godziny na dobę, a przecież komary mogą czaić się wszędzie i o każdej porze.

Ukąszenia komarów najgorzej znoszą dzieci, zwłaszcza niemowlęta, którym nie można zaaplikować żadnych z medycznych środków łagodzących skutki ukąszenia komarów. Na szczęście można wymienić wiele domowych sposobów, które radzą sobie – lepiej lub gorzej – z takimi ukąszeniami. Przede wszystkim zaleca się, by miejsce ugryzienia na samym początku potraktować zimną wodą, która ukoi swędzenie. Dopiero potem należy przejść do jednej z wielu polecanych czynności. A co na ukąszenia komarów można wyróżnić spośród domowych sposobów?

  • wodę można zastąpić kostkami lodu, które warto nieco dłużej przykładać do miejsc ukąszenia,
  • na opuchliznę dobrym sposobem może okazać się posiekana natka pietruszki,
  • osoby nie posiadające wrażliwej skóry, mogą zastosować sok z cytryny,
  • plastry cebuli lub schłodzonego ziemniaka także pomogą ukoić swędzenie; warzywa te muszą oczywiście być w stanie surowym,
  • niezawodnym i znanym od lat sposobem są okłady wykonane ze zsiadłego mleka lub z kefiru,
  • osoby, u których skutki ukąszeń są wyjątkowo uciążliwe, powinny sięgać po preparat z wapnem lub inne środki odczulające o łagodnym działaniu,
  • sposobem na ukojenie bólu poukąszeniowego może być też kąpiel z dodatkiem odwaru z otrębów pszennych. Taka kąpiel powinna trwać przynajmniej kwadrans,
  • dobry skutek może przynieść smarowanie ukąszonych miejsc takimi środkami, jak ocet, spirytus salicylowy, olejek eukaliptusowy czy też ocet z wymoczonymi w nim liśćmi laurowymi,
  • mięta także ma kojący wpływ na ukąszenia, także w formie miętowej pasty do zębów,
  • jeszcze jednym skutecznym sposobem może okazać się prosty okład z sody oczyszczonej (wystarczy rozpuścić w szklance wody jedną łyżeczkę sody).

Domowe sposoby mają to do siebie, że nie zawsze przynoszą faktyczną ulgę. Ponadto nie skorzystamy z nich, gdy jesteśmy w pracy czy na wycieczce. Co na ugryzienie komara może w takim razie pomóc w każdej sytuacji? Oczywiście odpowiednie i skuteczne środki medyczne, np. preparat ZAP-IT. Jest to kieszonkowy, wygodny i bardzo łatwy w użyciu produkt, który natychmiast przynosi ulgę. Szybko zanika uczucie swędzenia oraz drażniące zaczerwienienie. Produkt ten polecić można także osobom o wrażliwej i skłonnej do alergii skóry – jest on bowiem nie tylko skuteczny, ale i delikatny dla ciała. Z kolei łatwa aplikacja preparatu i niewielkie, kieszonkowe opakowania sprawiają, że środek ten można stosować dyskretnie w dowolnym miejscu. ZAP-IT można mieć zawsze przy sobie – zmieści się w torebce, w plecaku, a nawet w kieszeni.

Nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed ukąszeniami komarów. Można jednak łatwo i skutecznie poradzić sobie ze skutkami tych insektów. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni i zawsze skuteczny produkt.