Ucisk u nasady nosa… Jak radzić sobie z bólem zatok
Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne, które – podobnie jak jama nosowa – wyścielone są błoną śluzową. Kiedy pojawia się kłopot z transportem śluzu, dochodzi do stanu zapalnego. Typowe objawy tego stanu rzeczy to uczucie zatkanego nosa, bóle głowy, a także kłopot ze spływaniem do gardła wydzieliny.
Skąd się bierze zapalenie zatok?
Zatoki pełnią w organizmie bardzo ważną funkcję: biorą udział w ogrzewaniu, nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza. Pełnią też wiele dodatkowych ról, niemniej ważnych. Pośród nich wymienia się między innymi:
– wyrównywania różnicy ciśnień w czaszce,
– ochrona mózgoczaszki przed urazami,
– ochrona ucha wewnętrznego,
– ogrzewanie oczodołów,
– termoizolacja czaszki.
Rola zatok jest zatem nie do przecenienia, warto zatem zadbać o to, by były zdrowe. Niedoleczone zapalenie zatok będzie powracało, a to bolesne i uciążliwe schorzenie.
Może być ono spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Sprzyjają mu alergie, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, czasami problemy anatomiczne (jak choćby skrzywiona przegroda nosowa).
Jak je zdiagnozować?
Zapalenie zatok jest diagnozowane na podstawie zarówno wywiadu, jak i badań. Najbardziej istotne jest przeprowadzenie dokładnego badania laryngologicznego, pozwalającego stwierdzić, jak duży jest obrzęk nosa oraz jaki charakter ma wydzielina zalegająca w zatokach. Bardzo pomocne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co pozwoli wykluczyć ewentualne wady anatomiczne nosa i zatok przynosowych. W przypadku przewlekłej choroby wykonuje się także posiew, celem sprawdzenia, jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za stan zapalny i ewentualnie zastosować odpowiednią antybiotykoterapię.
Jak leczyć?
Podstawowym sposobem leczenia zapalenia zatok jest leczenie farmakologiczne. Podstawowymi środkami zalecanymi przez lekarza są preparaty obkurczające naczynia krwionośne w błonach śluzowych. Są to środki zawierające pseudoefedrynę, nafazolinę i ksylometazolinę – część z nich dostępna jest w aptekach bez recepty.
Jeśli okażą się one niewystarczające, stosowana bywa antybiotykoterapia.
W przypadku szczególnie uciążliwych dolegliwości, stosuje się punkcję zatok. Przeprowadzana jest ona w celu oczyszczenia zatok z nadmiaru zalegającej ropę, w skrajnych wypadkach niezbędne okazuje się przeprowadzenie operacji.
Konsekwencje nieleczenia
Pozornie zapalenie zatok to tylko ból i uciążliwy katar – tylko, albo aż. Trzeba jednak pamiętać, że zaniedbanie i lekceważenie stanów zapalnych zatok może mieć poważne konsekwencje.
Początkowo ostre zapalenie zatok przerodzić się może w przewlekłe: utrzymujące się nawet kilka miesięcy i nawracające w coraz ostrzejszej postaci. Wówczas potrzebna będzie tomografia komputerowa zatok, pozwalająca ocenić ich stan.
Zalegająca wydzielina i dalsze nieprawidłowe leczenie (bądź jego brak) sprawić mogą, że w zatokach powstaną trwałe zmiany przerostowe w błonie śluzowej nosa w postaci torbieli. Kolejnymi poważnymi następstwami są stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych oraz ropnie mózgu i oczodołów. W takich sytuacjach zabieg chirurgiczny jest już nie do uniknienia.