Home / Ciąża / Kiedy warto udać się do neurologa dziecięcego?

Kiedy warto udać się do neurologa dziecięcego?

Problemy związane z działaniem układu nerwowego u dzieci warto skonsultować z neurologiem dziecięcym. W jakich przypadkach jest to wskazane?

Female doctor pediatrician and patient happy child baby

Dysfunkcjami w działaniu układu nerwowego zajmuje się specjalista – neurolog. Gdy występują one u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, jest to neurolog dziecięcy. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z jego pomocy.

Czym zajmuje się neurologia?

Chociaż medycyna stoi obecnie na wysokim poziomie, to jednak nie poznaliśmy jeszcze wszystkich tajników ludzkiego mózgu oraz układu nerwowego. Neurologia jest dziedziną wiedzy, która koncentruje się na chorobach obwodowego układu nerwowego odpowiadającego za przekazywanie informacji pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami, a także ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu oraz rdzenia kręgowego.

U dzieci dysfunkcje w funkcjonowaniu układu nerwowego mogą być zdiagnozowane już w okresie niemowlęcym. Rodzice jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają do czynienia z niepokojącymi objawami – tylko neurolog dziecięcy może je właściwie zinterpretować.

Kiedy udać się z dzieckiem do neurologa?

Jeśli rodzice obserwują u dziecka odruchy, które nie wyglądają normalnie, na przykład problemy z napięciem mięśniowym, ospałe ruchy, trudności ze ssaniem, drżenie kończyn, warto skonsultować się ze specjalistą – neurologiem dziecięcym w Warszawie albo w innym mieście.

Wcześnie wykryte choroby i wady układu nerwowego pozwalają na łatwiejszą i skuteczniejszą terapię. Konsultacja ze specjalistą jest rekomendowana w razie jakichkolwiek podejrzeń – lepiej, aby obawy rodziców nie potwierdziły się niż choroba była wykryta w późnym stadium.

Neurolog dziecięcy pomaga między innymi w poniższych przypadkach:

  • zaburzenia napięcia mięśniowego

  • asymetria ułożeniowa

  • choroba tików

  • mózgowe porażenie dziecięce

  • zaburzenia snu

  • padaczka

  • całościowe zaburzenia rozwojowe

  • zespół Downa

  • wodogłowie

Jak wygląda wizyta u neurologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u neurologa dziecięcego nie wymaga szczególnego przygotowania. Gdy wcześniej wykonywane były jakiekolwiek badania, należy zabrać ich wyniki ze sobą, aby przedłożyć lekarzowi.

Ważnym elementem pierwszej wizyty u neurologa dziecięcego jest wywiad. Lekarz zapyta wtedy dokładnie o przebieg rozwoju dziecka, a także o przebieg ciąży i porodu. Ponadto specjalista wykonuje wstępne badania na miejscu. Polegają one między innymi na obserwacji ruchów dziecka, jego twarzy, wydawanych dźwięków, sprawdzeniu reakcji na różne bodźce. Badania są całkowicie bezpieczne.

Również neurolog może zalecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład badania krwi, badania ultrasonograficznego, badania neuroobrazowego czy elektrofizjologicznego jak EMG, ENG, tomografia komputerowa – TK, rezonans magnetyczny.

Po zebraniu potrzebnych wyników badan neurolog dziecięcy może postawić diagnozę i zalecić odpowiednią metodę leczenia. Choroby neurologiczne leczy się głównie farmakologicznie. W razie bardziej skomplikowanych przypadków konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Gdzie skorzystać z pomocy neurologa dziecięcego?

Specjalista taki jak neurolog dziecięcy dostępny jest głównie w dużych miastach jak Warszawa. Z pomocy możemy skorzystać z przychodniach przyszpitalnych, ale oczekiwanie na wolne terminy na NFZ może trwać miesiącami. Właśnie dlatego rodzice, którym zależy na przyspieszeniu diagnozy oraz leczenia, decydują się na korzystanie z usług prywatnych gabinetów.

Do neurologa dziecięcego możemy dostać się prywatnie znacznie szybciej – często czas oczekiwania to kilka tygodni, ale niekiedy możemy również dostać się na wizytę z dnia na dzień. W prywatnych centrach medycznych często możemy też wykonać potrzebne badania bez czekania w kolejkach.

Z profesjonalnej i kompleksowej opieki neurologa dziecięcego w Warszawie można skorzystać w Centrum Medycznym Balumed, które zajmuje się diagnostyką i leczeniem małych dzieci.

About admin

Dodaj komentarz