Choroby

Zapalenie wątroby typu B

zapalenieWZW typu B to nic innego jak choroba wywołana przez wirus HBV. Choroba ta może przyjmować także inne nazwy, takie jak zapalenie wątroby typu B oraz na przykład żółtaczka wszczepienna. WZW B może zostać wywołane poprzez wirus zapalenia wątroby. Dochodzi tutaj do zarażenia. Może się ono odbyć w różny sposób. Do najczęstszych dróg zakażenia należą jednak zarażenie poprzez krew, drogą płciową oraz okołoporodową. O zakażenie naprawdę nie jest trudno. Wirus ten wnika bowiem bardzo szybko i łatwo do naszego organizmu. Wirus zapalenia wątroby typu B działa w ludzkim organizmie bardzo szybko. Przenika i powoduje natychmiastowe namnożenie się komórek tego wirusa. Może dojść do uszkodzeń hepatocytów.

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B dochodzi bardzo często poprzez układ krwionośny. Wirusem można zostać zarażonym na przykład podczas procesu przetaczania krwi, przeszczepienia narządu od osoby zarażonej, wszelkiego rodzaju kontaktu z igłami które wcześniej miały kontakt z krwią chorego. Zarazić można się również podczas wykonywania tatuażu, dializy, zabiegów stomatologicznych. Także zabieg akupunktury jest dla nas pewnym zagrożeniem. Podczas niego także może dojść do zakażenia. Podobnie może być podczas zabiegu leczenia pijawkami. Także jeśli użyjemy jakiś przedmiotów higieny osobistej od osoby zakażonej wirusem, możemy się nim zarazić. Mowa tutaj o nożyczkach, maszynkach do golenia czy szczoteczkach do zębów. Najlepiej zawsze mieć swoje. Do zakażenia może dojść również podczas stosunku seksualnego. Szczególnie jeśli dojdzie do kontaktu ze spermą czy z wydzieliną z pochwy. Osoby zakażone powinny używać prezerwatyw. Wirusem HBV nie zarazimy się natomiast poprzez całowanie, poprzez kaszel czy karminie piersią. Także za pośrednictwem żywności, wspólnych talerzy i szklanek nie zarazimy się wirusem HBV.

Aby móc rozpocząć leczenie trzeba jak najszybciej zdiagnozować u siebie wirusa. Trzeba tutaj wiedzieć oczywiście jakie są objawy związane z zakażeniem. Często ich w ogóle nie ma. Dzieje się tak w przypadku kiedy układ immunologiczny funkcjonuje jak najbardziej sprawnie. Tak naprawdę objawów nie widać u nawet 60 procent osób zakażonych. U innych osób objawy pojawiają się dopiero po sześciu tygodniach. Trzeba wiedzieć, że w przypadku wirusa HBV mowa jest także o objawach zwiastunowych. Mogą one przypominać objawy grypy. U osoby zakażonej pojawią się bóle stawów, gorączka oraz bóle mięśni. Będziemy się także czuć słabi. Można mieć wymioty oraz nudności. W późniejszym okresie pojawiają się typowe objawy zakażenia zapaleniem wątroby typu B. Jest to przede wszystkim żółtaczka. Białka oczu oraz skóra staną się żółte. Oprócz tego stolec będzie bardzo jasny, a mocz będzie miał ciemny kolor. Pod żebrami można odczuwać ból, a wątroba będzie powiększona. Powiększona może być również śledziona. Zdarza się również tak, że osoba zarażona WZW B odczuwa także objawy z innych narządów. Czasami zdarza się na przykład zapalenie opłucnej czy zapalenie trzustki. Pojawia się u zakażonych także anemia.