Medycyna naturalna

Zdrowotne właściwości ziół

1412233_parsleyRośliny są cudownym dobrodziejstwem natury. Niektóre, jak warzywa czy owoce, a nawet niektóre kwiaty, możemy jeść i przetwarzać. Przyprawiamy je ziołami, z których możemy także robić napary i herbaty. Często, używając przypraw, nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie posiadają właściwości i wpływ na nasze zdrowie!

B jak bazylia

Bazylia jest najbardziej lubianym i popularnym ziołem używanym w kuchni. Posiada charakterystyczny, rozpoznawalny aromat i jest popularnym składnikiem dań kuchni śródziemnomorskiej. Posiada także inne właściwości zdrowotne. Między innymi jej spożywanie zlikwiduje nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe, jak wzdęcia i zgaga. Bazylia zapobiega skurczom żołądka, pobudza produkcje soków trawiennych, co czyni ją naturalnym remedium na niestrawność i nudności. Ponadto, dobrze wpływa na działanie układu nerwowego – poprawia nastrój działając przeciwdepresyjnie. Zwalcza także bezsenność. Zioło jest także bogatym źródłem witamin i mikroelementów. Zawiera potas, magnez, sód i magnez, także beta karoten, witaminę A, E, C, B2 i B6.

T jak tymianek

Inne zioło znane z rejonów śródziemnomorskich i przede wszystkim z kuchni prowansalskiej stosowane jest jako naturalne lekarstwo. Tymianek działa przeciwbakteryjnie, jego napary są idealnym uzupełnieniem w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i przeziębień. Napar z łyżki tymianku pomoże zwalczyć uporczywy kaszel, złagodzi objawy chorób zatokowych. W Maroko, gdzie picie herbaty jest prawdziwym ceremoniałem, dostaniemy dwa rodzaje herbaty – słodki miętowy napar lub zaparzony, świeży tymianek, charakteryzujący się pełnym, odświeżającym smakiem. Znany jest także jako lekarstwo na przetłuszczającą się skórę i trądzik, dlatego jego ekstrakt często wykorzystuje się w produkcji kosmetyków dermatologicznych i szamponów. Tymianku nie można jednak spożywać w dużej ilości, zawarty w nim tymol uważany jest za truciznę. W zbyt dużej ilości powoduje nudności, wymioty i problemy z oddychaniem.

R jak rumianek

Rumianek uchodzi za jedną z najbardziej leczniczych roślin, a w Polce jego używanie jest niezwykle popularne. Rumianek znany jest jako składnik lekarstw antyalergicznych, ponadto działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Łagodzi dolegliwości trawienne, dobrze wpływa na układ nerwowy, jako że ma właściwości uspokajające. Jako napar lub okład uznawany jest jako lekarstwo i środek łagodzący na podrażnienia oczu, owrzodzenia i rany oraz wypryski.

M jak melisa

Uspokaja i zmniejsza stres, pomaga zwalczyć bezsenność, a nawet nerwicę. Uspokajające właściwości melisy są szeroko znane i stosowane w medycynie. Ponadto, spożywanie melisy obniża poziom cholesterolu we krwi, łagodzi objawy opryszczki. Z melisy wykonuje się herbatę, napar i okłady. Jako napój jest często używana w polskiej kuchni, tudzież apteczce. Ale melisy używa się także w kuchni – jej świeże liście są ciekawym uzupełnieniem sałatek i kompozycji warzywnych.