Choroby

Chłonniak – wróg układu chłonnego człowieka

4b7c55f2e6[1]Chłonniaki są to nowotwory złośliwe, atakujące układ chłonny człowieka. Często pojawiają się na narządach takich,  jak:  śledziona, węzły chłonne oraz tkanki limfatyczne: nosa, gardła oraz przewodu pokarmowego.

Choroba nie pojawia się w sprecyzowanej grupie ludzi, gdyż w każdej występuje  równomiernie. Najczęściej jednak, dotyka kobiet, a diagnozowana jest zazwyczaj w okolicach 60-70 lat.

Pierwszym z symptomów, mówiącym o możliwości wystąpienia chłonniaka są powiększone węzły chłonne. Często zdarza się, że chłonniaki lokalizują się w żołądku, jelitach, skórze, a nawet w mózgu. Obecność chłonniaka może sugerować wzmożona ilość białych krwinek we krwi. Wśród innych objawów możemy jeszcze wymienić: obrzęk szyjny, guzy na ciele, duszności, powiększenie śledziony oraz szybkie męczenie się.

Wczesne rozpoznanie wystąpienia chłonniaka, daje duże prawdopodobieństwo wyleczenia, lecz proces rekonwalescencji jest długotrwały.  Metody kuracji, jakie się stosuje, to : chemioterapia, leczenie chirurgiczne oraz radioterapia.

Dodaj komentarz