Choroba Bürgera, czyli jeden z efektów palenia papierosów.
Choroba Bürgera, zwana inaczej zapaleniem zakrzepowo – zarostowym tętnic, należy do grupy chorób postępowych. Jest to zapalenie odcinkowe lub wieloodcinkowe tętnic oraz żył.
Najczęściej choroba pojawia się u osób młodych, lubiących palić papierosy. Najwięcej osób zapada na nią w krajach śródziemnomorskich, gdzie panuje ogólne zamiłowanie do tytoniu.
Choroba Bürgera objawia się silnym bólem, napadami zimna oraz sinicą. Ponadto należy nadmienić, (co rzadko jest spotykane w innych chorobach), że zmiany chorobowe dotykają również żył i nerwów. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy jest zwężanie się światła wewnątrz tętniczego, aż do całkowitego zamknięcia tętnic kończyn lub (rzadziej ) innych obszarów ciała.
Chorobę można rozpoznać po przeprowadzeniu swoistego wywiadu, w którego skład wchodzi: widoczne niedokrwienie kończyn, przewlekłe bóle nerwowe oraz wykluczenie innych chorób związanych z naczyniami, jak sklerodermia, cukrzyca, czy zatorowość.
Bürgera można leczyć profilaktycznie. Jednymi z ważniejszych działań są: dbanie o ochronę przed urazami oraz wczesne leczenie owrzodzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprzestanie palenia, co pozwoli na zahamowanie rozwoju choroby, która w najgorszym wypadku może doprowadzić do amputacji. Dosyć częstym zabiegiem są również wlewy prostoglandyny E1.