ArtykułyChoroby

Jak walczyć z anemią?

anemiaNiektórzy uważają, że jest to błaha choroba. Jednak anemia jest chorobą zagrażającą życiu ludzkiemu. Choroba prowadzi do zlepiania się płytek krwi oraz do tworzenia zatorów w żyłach. To natomiast może prowadzić do zawału serca.

Anemia sierpowata jest wordzoną, uwarunkowaną genetycznie chorobą krwi. Istotą choroby jest przede wszystkim nieprawidłowy skład hemoglobiny. Ta jest natomiast odpowiedzialna za transport tlenu do komórek. Jeśli choroba będzie nieleczona to w późniejszym czasie może także dojść do deformacji czerwonych krwinek. Przyjmują one kształt sierpowaty. Może to wpływać na skrócenie czasu życia. Przyczyn występowania anemii może być naprawdę wiele. Jednak jedną z głównych jest mutacja genu kodującego hemoglobinę. Choroba ta może być dziedziczona. Tutaj należy jednak wspomnieć o tym, że jeśli jeden rodzic ma geny wywołujące anemię to dziecko raczej jej nie odziedziczy. Stanie się to w przypadku kiedy oboje rodzice mają chore geny niedokrwistości sierpowatej. Tylko w tym przypadku dziecko odziedziczy chorobę.

Aby móc walczyć z tą chorobą należy wiedzieć jakie są jej objawy. Bez tego nie będziemy mogli jej rozpoznać. Przede wszystkim osoby chorujące na anemię będą miały bladą skórę oraz błony śluzowe. Często będzie u nich występowało przyspieszenie akcji serca oraz infrekcje, które będą spowodowane osłabieniem odporności. Oprócz tego chorzy będą uskarżać się na zapalenia stawów, zaburzenia wzrostu oraz bóle, które będą pojawiały się w różnych miejscach ciała. Na nogach osoby chorej na anemię może pojawić się owrzodzenie. Ręce i nogi osób chorych mogą puchnąć.

Anemię sierpowatą można zdiagnozować tylko i wyłącznie na podstawie badań krwi. Jeśli chodzi o podstawową formę leczenia to zazwyczaj stosuje się tutaj przetaczanie krwi. Oprócz tego chory będzie musiał przyjmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz inne leki, które zwiększą elastyczność czerwonych krwinek. Czasami jednak leczenie to nie będzie przynosiło skutku. Wówczas można jeszcze poddać się przeszczepowi szpiku. W tym przypadku problemem może być znalezienie dawcy szpiku. Jest to jednak bardzo skuteczna metoda. U dziewięciu na dziesięciu pacjentów przeszczepienie szpiku całkowicie pomogło.

Warto wiedzieć, że z anemią można walczyć także za pomocą diety. Dieta powinna być bogata w żelazo. Przede wszystkim należy jeść mięso wołowe, wątrobę wieprzową oraz mięso indycze i kurze. Niezbędnym elementem są warzywa. Trzeba jeść dużo sałaty oraz szpinaku. W żelazo bogate są także warzywa strączkowe takie jak groch, fasola czy soja. Oprócz tego przy anemii należy jeść duże ilości suszonych owoców oraz soku z buraków. Osoby chorujące na anemię powinny szczególną uwagę zwrócić na to, co jedzą na śniadanie. Powinno być ono pełnowartościowe. Zawsze warto sięgnąć także po szklankę kakao oraz po otręby. Bardzo istotnym elementem w diecie anemika są napoje. Trzeba pamiętać o tym, że herbata opóźnia przyswajanie żelaza. Należy jej zatem unikać. Nie należy także pić kawy oraz napojów energetycznych.