ChorobyPorady

Jak żyć, jeśli dopadło nas nadciśnienie?

leczenie-nadcisnieniaNadciśnienie. Z pozoru niegroźna dolegliwość, która nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, jest jednak śmiertelnym zagrożeniem – istotnie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego mózgu. Z nadciśnieniem można jednak na szczęście skutecznie walczyć.

Przede wszystkim ruch

Jednym ze sposobów walki ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi jest aktywność fizyczna. Nadciśnienie nie wiąże się z zakazem uprawiania sportu. Aktywność trzeba jednak odpowiednio dobrać. Idealnym rodzajem wysiłku dla osób cierpiących na nadciśnienie jest nordic walking. Chodzenie z kijkami porusza wszystkie partie mięśni, a jednocześnie nie obciążą nadmiernie serca. Podobnie spacery, spokojna jazda na rowerze i pływanie. Warto pamiętać, że regularne ćwiczenia sprawiają, że w dłuższej perspektywie ciśnienie krwi ulega stopniowemu obniżeniu, a konieczność stosowania leków – zanika.

Dieta

W walce ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi istotne miejsce zajmuje również dieta. Przede wszystkim trzeba z niej wyeliminować tłuszcze zwierzęce pochodzące z czerwonego mięsa. Najlepiej postawić na drób i ryby, które zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do diety włączyć trzeba również duże ilości warzyw, najlepiej świeżych. Obowiązkowo trzeba jeść:

  • pomidory;
  • szpinak;
  • marchew.

Cenna jest kasza, która zawiera dużo błonnika, a jednocześnie niemalże całkowicie pozbawiona jest tłuszczu. Do tego zalicza się ona do produktów o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu nie powoduje nagłego skoku poziomu glukozy we krwi.

Co z alkoholem?

Osoby, które cierpią na nadciśnienie powinny zrezygnować z picia alkoholu. Przy czym wyraźnie trzeba powiedzieć, że alkohol to nie tylko wódka i wino, ale również piwo. Oczywiście raz na jakiś czas, przy specjalnej okazji, można wychylić lampkę wina, parę kieliszków wódki czy butelkę piwa. Pod żadnym pozorem nie należy jednak robić tego regularnie. Najlepszym napojem dla nadciśnieniowców jest zwykła woda mineralna. Trzeba jednak skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, czy w naszym wypadku wolno pić wodę wysokozmineralizowaną.

A jak radzić sobie z upałami?

Wysokie temperatury to dla osób z nadciśnieniem ogromne zagrożenie. Dlatego ważne jest, aby latem ograniczyć swoją aktywność do możliwego minimum. Przede wszystkim należy regularnie pić. Codziennie powinniśmy wypić około dwóch litrów płynów. Dobrym wyborem są również soki warzywne, ale należy rozcieńczyć je odrobiną wody. Pamiętać należy o przewiewnych ubraniach w jasnych kolorach. Najlepszy jest len, który nie dogrzewa naszego ciała. Koniecznie trzeba również chronić głowę – wychodząc na zewnątrz, zawsze należy wkładać na głowę kapelusz, czapkę lub chustkę. W czasie wysokich temperatur nie zaleca się również wykonywania wzmożonego wysiłku. Może to bowiem jeszcze bardziej podnosić ciśnienie.

Podkreślić trzeba, że dla osób z nadciśnieniem i mających problemy z układem krążenia również niebezpieczne jak upały są bardzo duże mrozy. W tym wypadku również zaleca się pozostanie w domu w miarę możliwości, ubieranie się na cebulkę i nie wykonywanie wzmożonego wysiłku.