Choroby

Sposoby na chore zatoki

BD2GGG_2314769b

Odczuwasz ból głowy, który nasila się, kiedy się pochylasz? Do tego męczy cię nieustanny katar, który w zasadzie nigdy się nie kończy? Często miewasz podwyższoną temperaturę? Z pewnością cierpisz na zapalenie zatok. Przypadłość ta potrafi skutecznie namieszać w naszym życiu. Na szczęście dzisiaj można sobie skutecznie z nią radzić.

Jak uniknąć zapalenia zatok?

Zapalenia zatok można łatwo uniknąć. Wystarczy jedynie stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kiedy tylko na dworze robi się zimno, zakładamy czapkę. Musi ona być założona tak, aby chroniła zarówno nasze czoło, jak i skronie. Panie powinny pamiętać, że nie wychodzimy z domu z niedawno umytymi włosami, które jeszcze w niektórych miejscach są wilgotne. Zatoki to te części naszego ciała, które bardzo lubią ciepło. Chorych zatok pomoże nam uniknąć również odpowiednio nawilżone powietrze w domu. Nie trzeba przy tym inwestować w żadne specjalistyczne nawilżacze. Wystarczy na grzejniku położyć zmoczony ręcznik, aby powietrze ładnie się nawilżyło. Nasze zatoki bardzo nie lubią dymu papierosowego. Jeżeli więc nie chcemy mieć problemów z zatokami, powinniśmy sami rzucić palenie, a jednocześnie nie przebywać w miejscach, w których ktoś inny pali papierosy. Koniecznie trzeba również wyleczyć zęby. Dzięki temu nie będzie ryzyka przeniesienia się bakterii z zębów na zatoki właśnie.

Wypłukiwanie bakterii

Jest to zabieg, którego wykonanie zaleca się wtedy, kiedy chore zatoki nie reagują na leczenie. Jest to bowiem sygnał, że zasiedliły się w nich bakterie, które uodpornione są na podawane leki. W trakcie zabiegu pod wysokim ciśnieniem zostanie wpuszczona do zatok sól fizjologiczna. Urządzenie, które używane jest do przeprowadzenia zabiegu, skonstruowane jest tak, że sól może skutecznie dotrzeć nawet w najdalej położone zakamarki zatok. Tym samym oporne na leczenie kolonie bakterii zostają usunięte. Wadą tego zabiegu jest fakt, że nie jest on refundowany przez NFZ. Można go wykonać w prywatnych gabinetach. Decydując się na niego, trzeba liczyć się z wydatkiem około pięciu tysięcy złotych.

Balonikowanie zatok

Ten zabieg polecany jest osobom, które cierpią na przewlekłe zapalenie zatok. Przez nos do zatok wprowadzany jest cewnik, na którego końcu znajduje się specjalny balonik. Następnie do balonika wpompowywane jest powietrze. To właśnie powietrze otwiera ujście zatok, które było zamknięcie. Zabieg udrażnia kanaliki, a tym samym pomaga zwalczyć infekcję. Już w kilka godzin po zabiegu można wrócić do domu. Z powrotem do pracy należy jednak wstrzymać się kilka dni. Po zabiegu w nosie umieszczane są rozpuszczalne żelowe opatrunki, które pomagają goić się powstałym rankom. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że jest on refundowany przez NFZ. Wykonać można go więc w państwowym ośrodku i nie ma konieczności płacenia za niego z własnej kieszeni. Zabiegu nie należy się obawiać. Nie wygląda on wprawdzie zachęcająco i miło, ale jest bezpieczny i nie stanowi dla pacjenta żadnego zagrożenia.