Choroby

Biegunka – poważny problem

Mówi się, że biegunki po prostu się zdarzają. Tej pozornie częstej dolegliwości, która w powszechnym mniemaniu mija sama, nie można jednak lekceważyć. Może prowadzić do odwodnienia, którego konsekwencje są niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności w przypadku dzieci. To najmłodsi najszybciej się odwadniają.
Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, należy uzupełniać niedobory płynów, najlepiej pijąc duże ilości wody, oraz wprowadzić ścisłą dietę, odstawiając potrawy i produkty obciążające układ pokarmowy. Na czarnej liście znajdują się tłuste dania oraz napoje, takie jak: kawa, alkohol, napoje gazowane.
Jeśli dolegliwości nie są szczególnie przykre, wystarczające okazują się domowe sposoby. W zależności od rodzaju biegunki pomocna jest: głodówka lub dieta oparta na produktach wchłaniających wodę (ryż, budyń, sucharki). W czasie biegunki należy spożywać pokarmy w krótkich odstępach czasu w niewielkich ilościach. Bardzo rzadko zdarza się, że biegunka wymaga interwencji lekarza. Koniecznie należy się do niego zgłosić, jeśli w stolcu pojawi się krew, śluz czy ropa, a także gdy dolegliwość nie mija przez ponad dwie doby.
Nieco innym rodzajem biegunki jest biegunka poantybiotykowa oraz podróżna. Aby unikać tego problemu, warto w czasie antybiotykoterapii oraz przy okazji wakacji, szczególnie w egzotycznych miejscach, zadbać o wzmocnienie organizmu poprzez zażywanie probiotyków. Bagaż należy uzupełnić o węgiel lub leki hamujące biegunkę.
Biegunka podróżnych związana jest z ostrym zakażeniem układu pokarmowego, wywołanym przez bakterie, rzadziej wirusy. Ryzyko wywołuje nieodkażona żywność lub woda, a dolegliwości wzmaga nieodpowiednie łączenie pokarmów, z którym często mamy styczność w czasie wyjazdów. Organizm może także różnie reagować na nietypowe potrawy. Na biegunkę podróżnych szczególnie narażeni jesteśmy podczas wyjazdów do krajów afrykańskich, azjatyckich (w szczególności Azja Południowa) oraz Ameryki Południowej. Problem jest obecny także w krajach Bliskiego Wschodu i śródziemnomorskich.
Jak w przypadku innych biegunek, także w tym przypadku mogą nam towarzyszyć bóle brzucha, gorączka, wymioty – wszystko, co prowadzi do odwodnienia. Warto zatem na wakacyjnych wyjazdach przestrzegać kilku zasad.
Warto pić tylko wodę i napoje butelkowane lub puszkowane. Niebezpieczeństwo wzrasta w przypadku spożywania wody „prosto z kranu” bądź otwartych ujęć wodnych. Również na jedzenie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę: posiłki powinny być spożywane w sprawdzonych lokalach gastronomicznych – uliczne lokale często nie posiadają odpowiedniego zaplecza sanitarnego i sprawia, że produkty spożywcze mogą nie spełniać niezbędnych norm. Także wszelkie owoce i warzywa powinny być przed spożyciem dokładnie wyszorowane, ze względu na możliwą obecność drobnoustrojów chorobotwórczych. Pamiętać należy oczywiście o dokładnym myciu rąk.
Biegunka jest dolegliwością, której zapewne nie unikniemy w ciągu swojego życia, jednak przy zachowaniu higieny możemy zminimalizować jej występowanie zarówno na co dzień, jak i w podróży.

Dodaj komentarz