Porady

Dlaczego nie mam miesiączki?

portrait-for-retouch-school-projects-3-1418551-mKażda zdrowa i dorosła kobieta miesiączkuje. Z pewnością każdej pani zdarzyło się, że okres się opóźnił. Jeżeli jest to tylko parę dni, to nie ma czym się przejmować. Czasem jednak zdarza się, że miesiączka nie pojawia się przez nawet dwa tygodnie po terminie. Nie zawsze musi to oznaczać ciążę. Jakie są możliwe przyczyny braku miesiączki?

Kłopoty z tarczycą
Częstą przyczyną zaburzeń miesiączkowania są kłopoty z tarczycą. Za nie pojawienie się okresu może odpowiadać zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. W takim wypadku oprócz braku miesiączki pojawia się również szereg innych objawów. Chodzi przede wszystkim o poczucie nieustannego zmęczenia, zmiany wagi bez stosowania żadnej diety czy zmian nawyków żywieniowych, nadmierną potliwość i kłopoty ze snem. W tym wypadku konieczna będzie nie tylko wizyta u lekarza ginekologa, co endokrynologa, który z pewnością zleci wykonanie odpowiednich badań krwi. Jeżeli badania wykażą nieprawidłową pracę gruczołu tarczycowego, niezbędne okaże się wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zbyt rygorystyczna dieta
Stosowanie zbyt rygorystycznej diety, która wiążę się z eliminowaniem z jadłospisu tłuszczu, to kolejna przyczyna zaburzeń miesiączkowania. Tłuszcz niezbędny jest między innymi do tego, aby kobiece hormony mogły zostać wyprodukowane we właściwej ilości. W tej sytuacji powrót do racjonalnego odżywiania powinien zlikwidować problem. Może jednak okazać się, że samodzielny powrót do prawidłowej wagi będzie bardzo trudnym. Warto poszukać pomocy u dietetyka, a czasem nawet psychologa. Zatrzymanie miesiączki z powodu zbyt niskiej wagi to częsty objaw anoreksji.

Zbyt dużo stresu
Przeżycia traumatyczne i stresujące bardzo często wpływają na pracę przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Te dwa istotne ośrodki w mózgu zaczynają szwankować, a współpraca między innymi przestaje być możliwa. W takiej sytuacji jajniki nie otrzymują właściwego impulsu, który wymuszałby produkcję hormonów. Sytuacja wróci do normy, kiedy stres minie. Warto w takiej sytuacji poszukać jednak pomocy o psychologa lub psychiatry. Są to specjaliści, którzy pomogą uporać się z trudnymi emocjami. Kiedy mimo ustabilizowania sytuacji miesiączka się nie pojawi, dobrze jest wybrać się do ginekologa. Czasami po tak silnych wydarzeniach niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii.

Odstawienie antykoncepcji
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na funkcjonowanie podwzgórza i przysadki mózgowej. Kiedy środki te stosowane są przez długi czas, to nawet ich odstawienie nie zmienia sytuacji. Mózg przyzwyczaja się do obecności hormonów, a uśpione ośrodki nie budzą się tak szybko. W takim wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak miesiączka nie pojawia się przez dwa miesiące od odstawienia tabletek, koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Być może konieczne okaże się wywołanie jej z pomocą leków. Nie należy się jednak tego obawiać – podawane środki są w pełni bezpieczne dla organizmu kobiety i z całą pewnością nie wyrządzą żadnej, najmniejszej nawet krzywdy.