Porady

Krople nawilżające do oczu

imagesDługotrwałe siedzenie przed ekranem komputera, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, czytanie, złe oświetlenie, zadymione pomieszczenia. I jeszcze oglądanie telewizji i jazda samochodem. Te czynniki zrobiły z syndromu suchego oka popularne schorzenie, które przytrafić się może w obecnych czasach każdemu. Jest to schorzenie oczu, które odczuwamy poprzez uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie oczu i powiek, czasem światłowstręt. Łatwo dorobić się „suchego oka”, jeśli rzeczywiście nasza dzienna rutyna nie odbiega od wspomnianej wyżej listy. Siedząc zbyt długo przed komputerem czy telewizorem, zmniejsza się częstotliwość mrugania, a gruczoły łzowe nie produkują dostatecznej ilości łez, nawilżających gałkę oczną. „Suche oko” jest bardziej podatne na infekcje i powoduje trwały dyskomfort.

Jak leczyć „suche oko”

Syndrom suchego oka to schorzenie trwała i przewlekłe, by zmniejszyć przykre uczucia, należy stale używać kropel nawilżających. Te uzupełniają filtr łzowy i łagodzą objawy. O wzrok jednak wypada dbać także zmieniając własne nawyki. Jeśli pracujemy z tekstem lub komputerem, róbmy sobie częstsze przerwy, mrugajmy częściej, zamykajmy powieki na dłużej. Skonsultujmy się z okulistą, który sprawdzi czy nie cierpimy także na inne dolegliwości. Przyczyną syndromu często bywa także niedobór witaminy A, noszenie soczewek kontaktowych lub obniżenie poziomu estrogenu. Niezbędne okaże się stosowanie „sztucznych łez”, czyli nawilżających kropli do oczu.

Jakie krople do oczu wybierać?

Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne preparaty nawilżające gałkę oczną, w tym sztuczne łzy. Dostępne są w różnym przedziale cenowym i bez recepty, można je więc zakupić bez względu na to czy „suche oko” jest syndromem stwierdzonym przez okulistę czy w ramach profilaktyki narządu wzroku – ich używanie nie szkodzi zdrowej osobie. Warto pamiętać, by unikać i nie korzystać z preparatów zawierających środki konserwujące. Krople do oczu należy używać maksymalnie dwa miesiące, chyba że opakowanie preparatu zaleci nam inny, krótszy termin. Krople przechowuje się w pokojowej temperaturze. Najpopularniejsze preparaty mają postać kropel, łatwo je więc wprowadzić do oka. Są wytwarzane na bazie polimeru albo kwasu hialuronowego – ten jest także naturalnym składnikiem struktur powierzchni oka. Inne krople mają konsystencję żelu – ich zaletą jest to, iż utrzymują się długo na powierzchni oka, a więc dłużej utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Minusem może się jednak niektórym wydać odczuwalny dyskomfort w ostrości widzenia, który utrzymuje się dłużej niż w przypadku kropel. Metodą najmniej skuteczną, ale możliwą do wykorzystania jest używanie soli fizjologicznej. Ta oczyści oko i okolicy, doda ulgi, lecz efekt nawilżenia jest nadzwyczaj krótkotrwały.