Porady

Espresso czy latte? Czy to zdrowe pić tyle kawy?

Espresso_still_lifePopularnym na całym świecie, i to nie od dzisiaj, napojem jest kawa. Co kraj, to inne sposób podania i zwyczaj picia. Z Włoch przyjęliśmy espresso, małą dawkę mocnej kawy, zaś kanadyjska „mała kawa” przekracza już pół litra. Dla Polaka „kawa po turecku” oznacza zalanie kawy wrzątkiem bez dodatków, podczas gdy kawa podawana w Turcji będzie gotować się na kuchence w małym garnuszku. Kawa, choć uważana jest za używkę, ma swoje właściwości zdrowotne i w skromnej ilości, potrafi usprawnić działanie organizmu człowieka.

Pozytywne strony małej czarnej

Kochamy ją za smak, cierpki aromat, a nawet rytualność podania i spożycia. Kawa pobudza nasze ciało i umysł, gdyż zawarta w niej kofeina przyśpiesza akcję serca, a więc, usprawnia krążenie i metabolizm. Kofeinowe pobudzenie trwa jednak kilka chwil, a praca serca szybko się reguluje. Prawdziwie pozytywnym aspektem picia kawy są znajdujące się w niej antyoksydanty. Są to związki chemiczne (np. mangan, selen, cynk), które wpływają na proces utleniania substancji, stąd ich druga nazwa, przeciwutleniacze. Moją ona drogocenny wpływ na nasz organizm: pomagają usuwać toksyny z naszego ciała, chronią przed nowotworami i stanami zapalnymi. Są naturalnym środkiem prewencyjnym zapobiegającym zapadnięciu na zespoły niedokrwienności serca. Przyjęło się mówić, że smakosze kawy rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera.

Wyciągi z kofeiny często znajdują się w suplementach diety – podobnie, z resztą, jak antyoksydanty. A to dlatego, że kawa przyśpiesza przemianę materii i bywa dobrym sojusznikiem w odchudzaniu. Kofeina efektywnie przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, często z resztą jest składnikiem kremów antycellulitowych.

Kawa i papierosy i minusy

Jak wszelkie przyjemności, także i kawa, spożywana w nadmiernej ilości robi nam psikusa i powoduje szkody w organizmie. Jeszcze większą zmorą potrafią być dodatki, które dodajemy do kawy (cukier, śmietanka). Czarny napój, w dużej ilości powoduje podrażnienie dróg pokarmowych. Gatunków kaw oczywiście na rynku jest wiele, więc każdy, kto odczuwa złe dolegliwości, może wybrać kawę niskodrażniącą. Nadmierna dawka kawy pozbawia nas witamin i elektrolitów. Szczególnie zaś usuwa żelazo, wapń i magnez. Często bywa tak, że sięgamy po kolejny kubek kawy i zamiast czuć się pobudzeni pojawia się zmęczenie i rozdrażnienie. Zaczyna doskwierać nam sucha skóra albo nawet zespół suchego oka. W większej ilości, kawa powoduje zaparcia. Jedna filiżanka kawy wypłukuje z organizmu także wodę – na jedną kawę warto wypijać szklankę wody, by na bieżąco uzupełniać płyny.

Złym pomysłem zdrowotnym jest natomiast kultowe połączenie kawy i papierosa. Łączymy je jak bohaterzy filmowi, bo jest to nieodłączna para produktów. No właśnie, niezdrowych produktów. Czy pożądana i nierozłączna para jest zdrowa dla organizmu? Kawa i papierosy niszczą serce, źle wpływają także na życie seksualne. Kawa i papierosy znacznie zmniejszają także nasze libido, w ogromnym stopniu narażają na choroby serca, nadciśnienie, wylewy. Istotną informacji dla palaczy będzie fakt, że połączenie substancji ma o wiele gorszy wpływ na nasz układ krwionośny, niż gdybyśmy mieli korzystać z obu używek oddzielnie.