Choroby

Akromegalia, gdy przysadka mózgowa źle funkcjonuje

akromegalia[1]Akromegalia należy do grupy chorób hormonalnych .  Spowodowana jest przerostem kości oraz tkanek miękkich: nosa, żuchwy, uszu, stóp, dłoni oraz zewnętrznych narządów płciowych. Za występowanie akromegalii odpowiedzialny jest gruczołak,  mieszczący się w przednim płacie przysadki mózgowej. Gruczołak doprowadza do nadczynności przysadki, co powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, przez co przysadka mózgowa nie funkcjonuje prawidłowo.

Akromegalia nie obejmuje konkretnej grupy wiekowej ani płciowej, gdyż może zaatakować każdego. Nadczynność przysadki w wieku młodzieńczym może doprowadzić do gigantyzmu, czyli osiągnięcia wysokiego wzrostu, w krótkim czasie, powodując tym samym ułomności w budowie ciała. Gdy choroba atakuje osoby starsze, po zakończeniu wzrostu układu kostnego, mówimy wtedy o akromegalii właściwej.

Akromegalia nie u każdego objawia się tak samo.  Chorobie często towarzyszą zniekształcenia stawów, nadmierna potliwość, cukrzyca  oraz wiele innych zaburzeń funkcjonalnych organizmu.

Dotychczas nie znaleziono skutecznej metody walki z chorobą. Wśród dostępnych środków można wymienić leczenie operacyjne oraz zabiegi napromieniowania. Podczas zabiegu zostaje usunięty guz powstały na przysadce, po czym pacjent zostaje poddany napromieniowaniu. Niestety, wycięty guz ma tendencję wzrostową, dlatego też stosuje się leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz