Choroby

Amblyopia, gdy jedno oko dominuje

amblyopia2[1]Amblyopia należy do grupy schorzeń okulistycznych. Dotyka jednego oka i powoduje osłabienie zdolności widzenia. Najczęściej chorobę diagnozuje się u dzieci. Często zdarza się, że po zakończeniu dojrzewania układu wzrokowego, dziecko wraca do normalnego widzenia, lecz zdarza się, że zdrowe oko przejmuje rolę naczelną i powoduje osłabienie widzenia przez drugie.

Do objawów występujących w amblyopii możemy zaliczyć wszystkie zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu oka, takie jak: zaburzenia związane z widzeniem i postrzeganiem głębi oraz problemy z naturalnym utrzymaniem ostrości obrazu.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że chorujemy na amblyopię, gdyż często lekceważymy objawy, a lekarz nie zawsze wykryje chorobę (czasem ciężko odnotować charakterystyczne symptomy choroby). Do częstych przyczyn występowania amblyopii, możemy zaliczyć: zaćmę, astygmatyzm oraz zeza zbieżnego lub rozbieżnego.

Po wykryciu amblyopii (przez zastosowanie szczegółowych badań wzroku), można przystąpić do leczenia, jeśli zaburzenia są uciążliwe. W przeciwnym razie, zazwyczaj nie podejmuje się żadnych kroków. Lecząc amblyopię, stosuje się specjalne okulary, (obejmujące korekcję wzroku), aby pobudzić słabsze oko i zmusić je do działania, poprzez osłabienie widzenia oka zdrowego.

Dodaj komentarz