Choroby

Infekcje układu moczowego

1314902_medical_doctorZapalenie cewki moczowej, choć nie jest chorobą wliczaną w poczet STD, przenoszona jest przede wszystkim drogą płciową. Infekcja diagnozowana jest w większości przypadków u mężczyzn. Zakażenie może powodować także noszenie cewnika, bakterie, urazy. NGU, bo taki jest angielskojęzyczny skrót od zapalenia cewki moczowej, jest przykrą i bolesną dolegliwością. Nieleczona może prowadzić do niepłodności. Zapalenie cewki moczowej wywołują bakterie, które przedostają się do cewki z okolicy odbytu – bardzo często dochodzi tego podczas aktywności seksualnej, ale także przy złej higienie intymnej. Objawy infekcji są dość wyraźne i częste: pojawia się częsta potrzeba oddawania moczu i bolesne problemy z jego oddaniem – pojawia się ból, swędzenie, ogólny dyskomfort. Sam mocz posiada niewielką ilość mętnej rutyny, często z krwią. Pojawia się ból w okolicach nerek i podbrzusza, nudności oraz dreszcze.

Zapalenie pęcherza moczowego częściej spotyka kobiety niż mężczyzn. Do zakażenia może dojść w wyniku wielu powodów, aczkolwiek najczęstszymi powodami jest wysoka aktywność seksualna lub niedbała higiena intymna. Infekcje pęcherza wywołują bakterie jelitowe, które łatwo przenoszą się do cewki moczowej przy podcieraniu się. Jeśli choroba wywołana jest przez aktywność seksualną, bywa nazywana syndromem miesiąca miodowego.

By zapobiec infekcji pęcherza moczowego, warto odpowiednio dbać o higienę intymną. W pierwszych stadiach choroby, da się ja poskromić domowymi sposobami – spożywaniem dużej ilości wody mineralnej, oraz soku z żurawiny, który wypłukuje bakterie z cewki – ma właściwości odkażające. Na tego rodzaju infekcje pomagają leki bez recepty, lecz do pełnej rekonwalescencji najlepsze jest regularne branie antybiotyku. Przy syndromie miesiąca miodowego nie zaleca się dalszego współżycia seksualnego do czasu całkowitego wyleczenia – seks w tym przypadku może prowadzić do rozprzestrzenienia infekcji.

Układ moczowo-płciowy jest także narażone na inną infekcję, powodowaną przed bakterie ureaplasma urealyticum. Częściej atakuje organizm kobiecy odpowiada za infekcje narządów płciowych – przenosi się z resztą drogą płciową, ale także przez krew, ślinę oraz igłę. Zakażenie ureaplasma urealyticum nie daje żadnych objawów, a zakażone osoby w prawie wszystkich przypadkach nie mogą powiązać dolegliwości z jakąś chorobą. Obecność bakterii sprawdza się za pomocą testu na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli objawy występują, są one podobne do innych charakterystycznych objawów chorób płciowych: bóle brzucha, bóle przy oddawaniu moczu, krwawienia z cewki moczowej. Nieleczona infekcja prowadzi do bezpłodności, zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc, zapalenie cewki moczowej.

Infekcje układu moczowego nie są niczym wstydliwym i przydarzyć się mogą każdemu. Nie świadczą także o złym stylu życia itd., pojawić się mogą w każdym wieku. Jeśli tylko zauważasz przykre objawy w okolicach narządów rodnych, bóle przy oddawaniu moczu, szybko zgłoś się do specjalisty. Zduszenie choroby w zarodu jest jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadkach zakażeń układu moczowego i chorób przenoszonych drogą płciową.