Choroby

Anafilaksja, kiedy dochodzi do niebezpiecznych wstrząsów

anafilaksja[1]Anafilaksja , inaczej zwana wstrząsem anafilaktycznym,  zwykle występującym w skutek reakcji na wpływ czynnika zewnętrznego. W trakcie silnego oddziaływania czynnika,  powstaje wstrząs, podczas którego w organizmie chorego zostają uwolnione silne mediatory chemiczne.  Oddziałują  one mięśnie gładkie oraz układ naczyniowy człowieka.  Do wstrząsu zazwyczaj dochodzi, gdy chory spotyka się z co najmniej dwukrotnym oddziaływaniem danego antygenu. Praktycznie każdy czynnik (zdolny do aktywacji lub de granulacji) komórek tucznych i bazofilów może prowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Do anafilaksji, zwykle może doprowadzić wiele czynników, np.:  użądlenie owada lub uczulenie na potrawy zawierające czynniki antygenowe (np. orzeszki ziemne).

Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść przy wykonywaniu prób alergicznych lub przyjęciu serii zastrzyków, dlatego należy być przygotowanym na wszelką możliwość. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie chorego w apteczkę przeciwwstrząsową, co pozwoli na natychmiastową pomoc osobie rażonej atakiem. Należy pamiętać, że ze wstrząsem anafilaktycznym nie ma żartów, ponieważ niektóre ataki bywają śmiertelne.

Do objawów anafilaksji możemy zaliczyć: obrzęki twarzy, zaburzenia w oddychaniu oraz tachykardię i nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Obecnie medycyna jest bezsilna w zwalczaniu choroby i nie zapowiada się, by  w najbliższym czasie coś się zmieniło.

Dodaj komentarz