Jak wspomagać wątrobę?
Wątroba to największy narząd znajdujący się w naszym organizmie, którego rola jest nie do opisania. Odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego oraz wydzielniczego. Bierze udział w metabolizmie tłuszczów, białek oraz węglowodanów.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten organ źle pracuje bądź jest chory. Jednym z charakterystycznych objawów tego, iż z naszą wątrobą jest coś nie w porządku są częste wzdęcia po spożyciu posiłku, mdłości, uczucie sytości, ukłucia i boleści z prawej strony brzucha. Poniżej przedstawione zostaną propozycje wspomagania wątroby.
Niezastąpione przy niedomodze wątroby są niektóre zioła. Pierwszym z nich jest kwiat kocanki piaskowej (nie śmiertelnik), który stymuluje komórki, by wydzielały żółć. Ponadto sprzyja pojawianiu się soku żółciowego oraz sprawia, iż naczynia krwionośne są szczelne.
Liść mięty pieprzowej jest natomiast produktem wytwarzającym żółć i mającym tendencje przeciwskurczowe, dzięki czemu może być stosowany, jako lekarstwo na owrzodzenie dwunastnicy i żołądka.
Innym przydatnym ziołem jest kora kruszyny, która aktywuje ruch robaczkowy jelita grubego. Dodatkowo ma właściwości żółciopędne oraz odkaża przewód pokarmowy.
Korzystny jest również korzeń mnisza lekarskiego, który zapobiega magazynowaniu się tłuszczów w wątrobie, także zwiększa apetyt i sprzyja wydzielaniu się żółci i soków z żołądku. Warto też wspomnieć, iż pozytywnie wpływa na woreczek żółciowy.
Bardzo dobrze wspomagają pracę wątroby (choć w mniejszym stopniu, niż produkty opisane wyżej) też takie zioła jak: kminek, majeranek, liście bobrka i piorunu, ziele dziurawca, anyż, czarnuszka.
Chcąc sprawić, by profilaktyka naszej wątroby będzie efektywna, trzeba pamiętać nie tylko o środkach, które ją doraźnie wspomagają (jak opisane wyżej zioła), ale też o codziennej zdrowej diecie, aby nie dopuścić do poważniejszych schorzeń. Najbardziej pożądana jest lekkostrawna dieta. Winno się konsumować między innymi: gruboziarniste pieczywo, warzywa i owoce, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz niezbędne witaminy. Natomiast zdecydowanie powinno się zrezygnować z bardzo tłustych pokarmów, szczególnie smażonych na głębokim tłuszczu. Idealnym zamiennikiem są w tym przypadku dania duszone bądź gotowane. Trzeba też dodać, że sposób konsumowania też nie jest bez znaczenia. Zaleca się powolne, bez pośpiechu spożywanie dań, poza tym dobrze jeść często (np. 4-5 razy dziennie), a w mniejszych ilościach. Objadanie się dwa razy dziennie jest udręką dla naszej wątroby.
Gdy ma się już dolegliwości wątrobowe lub chce się ich uniknąć, to kategorycznie trzeba zaniechać nadmierne picie kawy, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Dbanie o ten narząd polega na odpowiednim odżywianiu się, ale nie tylko. Wątrobie szkodzi również bezruch i bardzo mała aktywność fizyczna. Trzeba też rozsądnie dopasować kaloryczność spożywanych posiłków do wykonywanej pracy. Osoba pracująca fizycznie może sobie pozwolić na bardziej obfite posiłki niż ta, który pracuje całymi dniami za biurkiem.
Reasumując można dojść do wniosku, iż lepiej jest zapobiegać i wdrażać profilaktykę niż leczyć już zaawansowane schorzenie. Warto więc wdrożyć w życie powyższe zalecenia.