Choroby

Niedoczynność gruczołu tarczycy – Hashimoto

adm_hashimotos_diseaseNajczęściej występującym schorzeniem tarczycy, związanym z niedoczynnością narządu jest syndrom Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna.

Objawy, które pojawiają się przy zapaleniu tarczycy, często bywają mylone z innymi chorobami, a przede wszystkim, ze zwykłym zmęczeniem i depresją. To dlatego, że problemy z tarczycą objawiają się ciągłym przemęczeniem i przygnębieniem. Występują zaburzenia hormonalne, nieregularne cykle miesiączkowe, skłonność do tycia i sucha, pękająca skóra. Syndrom Hashimoto nie tylko objawia się złym stanem zdrowia, ale oddziałuje także na samopoczucie. Z tego powodu, niedoczynność tarczycy jest dość groźnym schorzeniem – często bowiem, objawów nie łączy się ze sobą, myli ze złą dietą, przemęczeniem czy reakcją na stres w pracy. W wielu przypadkach, choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo, lecz należy pamiętać, że bagatelizowane objawy i nie leczenie tarczycy może powodować poważne komplikacje zdrowotne. Wiele pacjentek orientuje się, że cierpi na poważne schorzenie, już w zaawansowanym stadium choroby, najczęściej prowadzącym do niedoczynności tarczycy. Także bliscy i rodzina często bagatelizują ciągłe przemęczenie, łącząc je z problemami niedotyczącymi bezpośrednio zdrowia.

Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy i niedoboru hormonu produkowanego przez ten narząd. Do objawów niedoboru hormonu tarczycy należą:

– zimne stopy i dłonie, łatwe marznięcie,

– stany depresyjne, przygnębienie, a przede wszystkim przemęczenie,

– zwiększenie masy ciała,

– rogowaciejąca skóra, łamliwe włosy,

– ogólne spowolnienie procesów metabolizmu,

– nieregularne miesiączki,

– wole,

 

Choroba Hashimoto najczęściej występuje u kobiet, a grupa wiekowa 30 – 50 lat to zdecydowana większość chorujących. Występuje także 20 razy częściej niż u mężczyzn. Przebadać się można robiąc badanie krwi na TSH, które zleci nam internista, endokrynolog czy ginekolog. TSH to hormon przysadki mózgowej, która odpowiedzialna jest za pobudzanie tarczycy do produkowania T3 i T4 – dwóch hormonów. W przypadku, gdy wskaźnik badania jest wysoki, mamy do czynienia z niedoczynnością gruczołu. W przypadku określenia choroby Hashimoto powinniśmy przejść także inne badania. Przy tym schorzeniu, także poziom cholesterolu bywa podwyższony. Za pomocą USG sprawdza się budowę tarczycy. Pozostałe badania muszą wykluczyć lub stwierdzić obecność innych chorób, które często chodzą w parze z Hashimoto – tutaj pojawia się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1, atopowe zapalenie skóry czy reumatyzm. Na szczęście, leczenie choroby Hashimoto nie należy do skomplikowanych czy uciążliwych. Niedoczynność tarczycy leczy się za pomocą tabletek z tyroksyną, które bierze się regularnie, do końca życia. Dawki leku ustala się indywidualnie. Wraz z przyjmowaniem leku, objawy choroby powinny stopniowo ustępować, a stan zdrowia wrócić do normy. Nie można jednak zapominać o kontrolowaniu wskaźnika TSH w organizmie. Takie badanie wykonuje się co 3 do 6 miesięcy.