Jak żyć z cukrzycą
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Każdego roku zapada na nią coraz więcej osób, a życie z tą chorobą jest o wiele trudniejsze. Jednak diagnoza, która stwierdza zachorowanie na nią nie musi być wyrokiem. Z cukrzycą można nauczyć się komfortowo żyć. Można również jej zapobiegać.
Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Na typ 1 zapadają młodzi ludzie. Zachorowanie jest niezależne od prowadzonego trybu życia i diety. Może natomiast mieć podłoże genetyczne. Polega on na nieprawidłowym działaniu komórek trzustki wytwarzających insulinę. W efekcie jest ona wydzielana w niewystarczających ilościach. Należy dostarczać ją dożylnie. Cukrzyca typu 2 może być zależna od prowadzonego trybu życia. Przyczynia się do niej otyłość, nieodpowiednia dieta i niewystarczająca ilość ruchu.
Odżywianie w cukrzycy, jest sprawą indywidualną. Należy dostosować je do własnych potrzeb i zasad, które ustalimy przy pomocy specjalisty. Posiłki diabetyków powinny być bogate w białko, błonnik, warzywa i owoce. Niektóre osoby spożywają pięć małych posiłków, inne trzy większe i przekąski w ciągu dnia. Taki system należy opracować na podstawie obserwacji poziomu cukru w ciągu dnia. Istotną kwestią jest też nauczenie się podawania insuliny. Jeśli jemy za dużo, a w zamian za to wprowadzamy większe dawki insuliny, które zapewnią zmniejszenie poziomu cukru, popełniamy wielki błąd. Dieta powinna być zrównoważona i nastawiona na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy bez podawania zbędnych porcji insuliny. Pod tym względem ważna jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne, ponieważ w efekcie mogą doprowadzić do hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi.
Dietę i trening najlepiej skonsultować ze specjalistą, który dobierze je do typu cukrzycy oraz indywidualnych preferencji osoby chorej.
Cukrzyca to choroba, która wpływa na wiele aspektów życia. Diabetycy nie mogą wykonywać niektórych zawodów. Dyskomfortem może okazać się również konieczność ciągłego noszenia przy sobie insuliny i kontrolowania poziomu cukru. Chorzy na cukrzycę muszą szczególnie kontrolować spożywane posiłki. Cukrzyca to choroba, która pojawia się u coraz większej liczby osób. Rozmawianie o niej oraz nauka postępowania w przypadku zasłabnięcia chorej osoby jest bardzo ważne. Ludzie mający w swoim środowisku diabetyka, powinny posiadać podstawową wiedze pozwalającą na udzielenie pomocy choremu.
Cukrzycy nie zawsze można zapobiegać. Jednak jest szansa, że swoimi działaniami zmniejszymy ryzyko zachorowania na tę chorobę. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, oparty na aktywności fizycznej i regularnych, zbilansowanych posiłkach. Ważną kwestią jest pilnowanie wagi. Jeśli w krótkim czasie przybywa nam kilogramów i mamy pewność, że nie wynika to z kwestii zdrowotnych, koniecznie musimy zmienić tryb życia. Cukrzyca nie jest chorobą zmuszającą do leżenia w szpitalu, czy poruszania się na wózku. To choroba, z którą można normalnie żyć. Trzeba się tylko tego nauczyć.