Choroby cywilizacyjne
Choroby cywilizacyjne to schorzenia, które wynikają z rozwoju cywilizacji. Są to choroby występujące w skali globalnej, uwarunkowane stopniem rozwoju społeczeństwa, stylem życia i rejonem świata. Należą do nich:
-cukrzyca
-otyłość
-anoreksja
-bulimia
-nadciśnienie tętnicze
-astma oskrzelowa
-choroba wieńcowa
-udar mózgu
-zawał serca
-alergie
-gruźlica
-kamica nerkowa
-osteoporoza
-AIDS
-nowotwory
-nerwica, depresja, alkoholizm, narkomania
-choroby wrzodowe, próchnica, refluks żołądku
Choroby te w dużym stopniu uwarunkowane są dietą, stylem życie oraz mają podłoże psychiczne. Narzucony przez media kanon piękna jest przyczyna częstych zachorowań na anoreksję wśród młodych kobiet, a nawet dziewczynek. Przez nieodpowiednio dobraną dietę oraz brak aktywności fizycznej dopuszczają one swój organizm do stanu, który może prowadzić nawet do śmierci. Opozycją do anoreksji jest otyłość. Również może mieć ona podłoże psychiczne. Wielu ludzi zajada stres i problemy. Ponadto coraz większa część społeczeństwa przez brak czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, stołuje się w restauracjach fast- food, które serwując tanie i smaczne jedzenie, są również szybką drogą do zyskania nadprogramowych kilogramów. Nieprawidłowa dieta to również przyczyna nadciśnienia tętniczego, czy choroby wieńcowej. Prowadzenie niehigienicznego trybu życia może prowadzić do AIDS. Natomiast stres i problemy psychiczne są powodem uzależnień. Prowadząc intensywne życie zawodowe zapominamy o przygotowywaniu zdrowych posiłków. Zbyt despotyczny szef i nawał obowiązków może spowodować depresję lub ucieczkę w narkotyki lub alkohol.
Więcej osób zapadających na choroby cywilizacyjne pochodzi z dużych miast, niż wsi. Granica ta co prawda stale się zaciera, ze względu na masowe przeprowadzki na obrzeża. Jaka jest więc recepta na zdrowe życie, wolne od chorób XXI wieku? Przede wszystkim zdrowy, higieniczny tryb życia. Musimy znaleźć czas dla siebie. Nie tyczy się to wyłącznie przygotowywania posiłków i uprawiania sportu. Chodzi również o pozwolenie sobie na drobne przyjemności, zwolnienie tempa w pracy i zmniejszenie oczekiwań wobec własnej osoby. Ideały i wzory, jakimi zasypują nas media, nijak się mają do prawdziwego życia. Rozmiar „0” dobrze wygląda wyłącznie na wybiegu, gdzie model ma pełnić funkcję wieszaka prezentującego najnowszą kolekcję. W realnym życiu nikt nie musi pokazywać na sobie ubrań. To człowiek powinien być najważniejszy, a nie dodatki, którymi się otacza. Właśnie dlatego pogoń za pieniądzem i prestiżem również nie jest dobrym rozwiązaniem. Uciekanie od problemów w narkotyki, czy alkohol najczęściej kończy się tragicznie, a prędzej czy później spowoduje, że problemy będą jeszcze większe. Najlepiej porozmawiać wówczas z zaufaną osobą lub specjalistą, który zmieni nasze podejście do życia. Choroby cywilizacyjne istniały od zawsze. Jednak na własne życzenie obecnej populacji, nasiliły się szczególnie. Jeśli daliśmy radę to spowodować, możemy również zmniejszyć ilość zachorowań.