Strona główna » Porady » Najbardziej znane leki przeciwbólowe

0002DURITQA8AOOC-C116-F4Kiedy zaczyna męczyć nas ból, najczęściej od razu sięgamy po znajdujący się pod ręką środek przeciwbólowy, który pozwoli poczuć się nam lepiej. Leki te w większości wypadków wydawane są bez recepty, a niektóre z nich zakupimy nawet w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych. Podpowiadamy jak zażywać leki przeciwbólowe oraz omawiamy te uznawane obecnie za najbardziej popularne wśród Polaków.

Który lek zadziała?

Tak naprawdę trudno określić, który lek w danym przypadku okaże się najbardziej skuteczny. W dużej mierze działanie leków przeciwbólowych warunkowane jest również indywidualnymi właściwościami pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest czerpanie z własnych doświadczeń – jeżeli dany lek pomógł nam raz, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że następnym razem również okaże się skuteczny. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając lek przeciwbólowy, zawsze musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Szczególnie uważać muszą osoby, które:

  • mają wrzody żołądka;
  • chorują na serce;
  • cierpią na choroby nerek.

Uważać muszą również kobiety w ciąży, które w zasadzie nie powinny zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Czy wolno łączyć leki?

Jedną z ważniejszych zasad zażywania leków przeciwbólowych jest ta, która mówi o tym, aby nie łączyć ze sobą różnych środków. Nie tylko nie zwiększymy w ten sposób ich skuteczności, ale może narazić się na ryzyko poważnych powikłań. Nieraz zażywamy różne leki, które zawierają w sobie tak naprawdę tę samą substancję czynną. Stąd z kolei prosty krok do przedawkowania i nieraz uszkodzeń poważnych narządów wewnętrznych, na przykład wątroby.

Paracetamol

Obecnie uważany jest za najbardziej popularny lek o działaniu przeciwbólowym. Jest to doskonały środek w przypadku gorączki, bólów głowy, bólów mestruacyjnych. Paracetamol może pomóc również w bólach pleców, ale tylko tych, które nie są mocno nasilone. Trzeba pamiętać, że paracetamol może silnie uszkadzać wątrobę. Nigdy nie wolno więc sięgać po niego w momencie, kiedy ból głowy spowodowany jest zbyt dużą ilością spożytego alkoholu. Jest natomiast bezpieczny dla kobiet spodziewających się dziecka – można zażywać go w każdym trymestrze ciąży.

Ibuprofen

Środek, który pomaga w przypadku:

  • bólu głowy;
  • migreny o lekkim nasileniu;
  • bólu zęba;
  • gorączki.

Stosowany zbyt długo może poważnie uszkodzić śluzówkę żołądka. Nie powinny stosować go osoby, które cierpią na wrzody żołądka. Mogą natomiast zażywać go ci, których problemem jest schorzenie wątroby. Podawać wolno go dzieciom już od trzeciego miesiąca życia. Muszą to być jednak środki zawierające ibuprofen, które opracowano z myślą o najmłodszych pacjentach. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to zażywać można go w dwóch pierwszych trymestrach, natomiast stosowanie w ostatnich trzech miesiącach jest kategorycznie zabronione. Nie poleca się go osobom, które chorują na serce.

Kwas acetylosalicylowe

Popularna aspiryna jest skuteczna w przypadku bólu mięśni, zęba, dobrze radzi sobie z gorączką. Może uszkadzać błonę śluzową żołądka, ale dobrze jego działanie znosi wątroba.

Wpisy z tej samej kategorii

© 2015 Portal medyczny