Medycyna naturalna

Podnoszenie jakości Ki

energia[1]Ważnym aspektem wykonywania dobrze zabiegów shiatsu jest posiadanie ki odpowiedniej jakości. Podstawową konstytucję wyznacza ki przedurodzeniowa otrzymywana w chwili zapłodnienia głównie zależna od wieku i stanu zdrowia rodziców oraz okoliczności narodzin. Energia ki przedurodzeniowa gromadzi się w okolicy nerek i nie można jej uzupełniać, jedynie zmniejszyć prowadząc niezdrowy tryb życia. Jedynym sposobem utrzymania jak największej wartości jest umiarkowanie. Osłabianie organizmu przez narkotyki, zarywanie nocy albo przepracowywanie stale tą energię uszczuplają. Jedyną energią którą można uzupełnić jest ki po urodzeniowa która dopływa stale. By gromadzić ki najwyższej jakości należy przestrzegać pewnych norm.
•    Dieta
By móc uprawiać shiatsu należy najpierw zwrócić wzrok na prawidłowe odżywianie, a mianowicie korzystać z wyrównanej, zdrowej diety. Trzeba pamiętać, że umiarkowanie jest elementem kluczowym. Należy zachować pewną równowagę między słodkim, słonym, gorzkim, kwaśnym i gorącym. Należy ograniczyć spożywanie mięsa i ryb, a w zamian zastąpić je warzywami oraz pełnymi ziarnami. Należy unikać również lodów oraz zimnych napojów z lodówki, gdyż zimno upośledza funkcje żołądka. Dobrym ruchem jest też ograniczenie spożywania produktów mlecznych zwłaszcza w chwili cierpienia na katar, uczulenie czy też choroby płuc.
•    Środki pobudzające i używki
Herbaty, kawa, papierosy, alkohol i napoje energetyczne są produktami pomagającymi sprostać nam w życiu codziennym, lecz są bardzo szkodliwe na energie w meridianach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zrezygnowanie z ich używania, ale jeśli planujemy zaprzestać sięgania po nie musimy zrobić to w sposób stopniowy, gdyż pozwoli nam to na lepszą adaptację przez organizm, więc zamiast trzech filiżanek kawy zatrzymać się na jednej.
•    Oddychanie
Kluczowym elementem rozwoju ki jest prawidłowe oddychanie. By osiągać najlepsze efekty wskazane jest codzienne wykonywanie ćwiczeń oddechowych, czy tez oddychanie brzuchem( lub hara) lub według jogi.

•    Ćwiczenia
W shiatsu konieczne jest uprawianie jakichkolwiek ćwiczeń, zwłaszcza gdy planowane mamy wykonywanie wielu zabiegów shiatsu, które wymagają od nas sprawności. By należycie rozwijać ki, będzie trzeba korzystać z systemu Wschodu którym najlepszym przykładem jest uprawianie Hatha-joga podczas której napinane są wszystkie meridiany, a przy okazji reguluje tez oddech. O prócz Hatha-jogi godne polecenia jest uprawianie T’ai chi, które reguluje oddech oraz czyni nas giętkimi, a ciało miękkim. W praktyce obie formy ćwiczeń zwiększają ki, ale też w istocie są rodzajem samodzielnego shiatsu
•    Ochrona organizmu
Nie należy zapominać o warunkach zewnętrznych przed którymi należy się chronić. Przez mieszkańców Wschodu takie czynniki jak wiatr, parność, zimno, gorąco są sprawcami osłabienia organizmu prowadzącymi do chorób i dlatego starają się robić wszystko by tym zjawiskom przeciwdziałać. Głównymi zabiegami podejmowanymi jest utrzymanie szyi, ramion, oraz lędźwi w cieple.
•    Czynniki emocjonalne
W systemie Wschodu nie zapomniano również o czynnikach emocjonalnych oraz psychologicznych, gdyż takie czynniki jak troska, gniew, obawy oraz zbyt wielka radość mogą być źródłem chorobowym. Nie należy ich za to zwalczać, tylko bacznie obserwować, aż znikną samoczynnie. Głównym elementem, który pozwala nam zapanować skutecznie nad emocjami jest medytacja. Według sprawdzonych przez stulecia metod medytacja przynosi największe profity dla osoby uprawiającej shiatsu, ale też jest najtrudniejsza.