ChorobyPorady

Sposoby na żylaki

e99e853421521200d93ab98d9f696b5fŻylaki to problem coraz większej liczby Polaków. Dotykają nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Zapadają na nie także osoby w coraz to młodszym wieku. Na szczęście współczesna medycyna umie sobie z nimi doskonale radzić. Pomocne okazują się być również domowe sposoby.

Domowe sposoby

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby jak najlepiej stymulować krążenie krwi w żyłach. W tym celu trzeba przynajmniej przez kilkanaście minut odpoczywać z nogami uniesionymi w górę. Pomocne okazują się również okrężne ruchy wykonywane stopami. Jeżeli dokucza ci uczucie zmęczonych nóg, sięgnij po żele przeznaczone dla osób właśnie z takim problemem.

Małoinwazyjne zabiegi

Jeżeli na nogach pojawiły się wyraźnie żylaki, do tego dochodzi ból i opuchlizna, koniecznie trzeba zdecydować się na pomoc fachowca – inaczej choroba będzie się nadal rozwijać. Obecna medycyna oferuje przede wszystkim dwa małoinwazyjne zabiegi:

  • skleroterapię;
  • laseroterapię.

W tym pierwszym przypadku w światło żył wprowadzany jest środek, który uszkadza ściany żylaka, a w konsekwencji prowadzi do jego zrośnięcia się. Aby jednak zabieg się powiódł, po jego zakończeniu przez około dwa tygodnie trzeba na nogi zakładać specjalną opaskę uciskową.

W przypadku laseroterapii żyła jest najpierw nakłuwana (pod ścisłą kontrolą USG), następnie wprowadzany jest do niej specjalny cewnik, a przez niego – światłowód. To właśnie on emituje wiązkę lasera. Żyły zmienione chorobowo zostają silnie podrażnione, przez co również się zrastają.

Klasyczna operacja

W niektórych przypadkach metody małoinwazyjne nie są już możliwe do wykonania. Osoby, u których żylaki są już naprawdę bardzo zaawansowane, muszą podać się klasycznej operacji – strippingowi. Cały zabieg przeprowadzany jest na ogół w znieczuleniu zewnątrzoponowym, które jest o wiele mniej obciążające dla mięśnia sercowego i całego układu krążenia, który przecież nie znajduje się w najlepszym stanie. Chirurg wykonuje niewielkich rozmiarów nacięcie w pobliżu kostki, pod kolanem bądź w pachwinie – w zależności od lokalizacji żylaków. Przez wykonane cięcie usuwa całą zmienioną chorobowo żyłę. Wbrew pozorom nie jest to jednak zabieg zbyt skomplikowany. Po zabiegu, przez około dwa tygodnie, noga musi być bandażowana. Zaleca się również, aby jak najdłuższej trzymać ją w górze, a stanie i chodzenie istotnie ograniczyć. W przeciwieństwie do innych metod leczenia żylaków, klasyczna operacja jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, refundacja nie obejmuje metod małoinwazyjnych, które dają świetne efekty.

Wzmacniaj naczynia krwionośne

Jeżeli zauważysz na swoich nogach choćby niewielkie pajączki, zacznij wzmacniać naczynia krwionośne. Najlepiej sięgać po czarny bez, który zawiera ogromne ilości antocyjanów. Są to flawonoidy, które skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają ryzyko powstawania żylaków, a w przypadku tych istniejących hamują rozwój. Sięgać można po sok z czarnego bzu, który można przygotować samodzielnie. W aptece można zakupić również herbatki ekspresowe, które przygotować można w bardzo łatwy sposób.